Výstava betlémů v Podřipském muzeu

V letošní předvánoční a vánoční čas Podřipské muzeum hostí výstavu betlémů. Výstava je pro návštěvníky přístupná od 29. 11. a konec připadne tradičně na Tři krále, tedy na pátek 6. ledna 2017. Historie tradice betlémů sahá do 4. stol. po Kr., kdy Papež Liberius přinesl do Říma pět prkének z Kristových jesliček a uložil je v chrámu, který podle nich dostal jméno Ad praesepe (U Jesliček). Svatostánek (římská bazilika) je dnes známý pod jménem Santa Maria Maggiore. Roku 1223, po návratu z Betléma, připravil František z Assissi pro účastníky půlnoční mše v jeskyni u vsi Greccio jesle s živým oslem a volem, a tímto založil tradici stavění jesliček. Vůbec první doložený betlém v českých zemích byl v roce 1560 v jezuitském kostele v Praze a jezuitský řád se zasloužil o další šíření.

Zprávy pocházející z 16. století popisují betlémy i v jiných českých městech. Sestavy betlémů vychází z biblického příběhu, a proto je například jezuité využívali ve své pastorační činnosti jakožto emocionálně působivý prostředek. V průběhu času však i přes zakotvenou tradici docházelo k určitým změnám, v době baroka procházely velkým rozvojem kostelní betlémy. Tvořily je figury v životní velikosti, ať už malované na dřevěných deskách, nebo vyřezávané ze dřeva. Roku 1751 Marie Terezie zakázala stavění betlémů včetně předvádění vánočních her v kostelech a Josef II. vydal tento zákaz znovu. Oba označili zvyk za dětinský a církve nedůstojný. Zákaz se týkal i soukromých domů a většiny domácností, kde se dal ovšem hůře kontrolovat. Lidové betlemářství se nadále rozvíjelo v průběhu 19. století a svého vrcholu dosáhlo počátkem 20. století. Dařilo se mu především v podhůřích a tam, kde byla soustředěna domácí rukodělná výroba. Figury se zmenšovaly a objevily se nové materiály pro jejich výrobu: papír, vosk, pálená hlína či těsto a mohly tak vznikat různé unikáty. Inspirací pro betlémskou krajinu se stávalo většinou okolí bydliště tvůrců. Specifickým prvkem této doby jsou skříňkové betlémy – figurky ve zdobené a prosklené skříňce. S přenosnými skříňkovými betlémy také někdy koledníci obcházeli domácnosti a hrávali před nimi vánoční hry.


To je tedy krátké nahlédnutí do spletité historie, která předcházela sběratelství betlémů. Náš dík patří paní Dagmar Zoldové z nedaleké obce Bříza, která je členkou sdružení Šance pro život Lovosice a také spolku Barvy života z Roudnice nad Labem. Abychom vyšli vstříc všem věkovým kategoriím návštěvníků, připravili jsme doprovodný program přímo v expozici i pro nejmenší návštěvníky. První týden výstavy bude tudíž patřit převážně dětem z roudnických MŠ, které jsou pozvány na zdobení perníčků a povídání o původu koření, které se do nich přidává. Zdobit s dětmi přijede paní Zuzana Bílá z Počápel, které tímto také děkujeme. Muzeum chystá pro veřejnost ještě další program ve spolupráci s roudnickou farností v podobě již tradiční adventní komentovanou prohlídku kostela Narození Panny Marie a kláštera augustiniánů. Prohlídka se uskuteční v neděli 4. 12. v 10.30 hod., sraz pro zájemce je před kostelem. Během vánočních svátků bude Podřipské muzeum otevřeno pro veřejnost ve dnech 25. a 26. 12. vždy od 13. do 17. hodiny a může tak být cílem vánočních toulek městem.

Podle webu Podřipského muzea

(lh,turistickelisty.cz,foto archiv)