Již záhy po okupaci Československa v březnu 1939 se odhodlali první vlastenecky smýšlející muži opustit svou vlast, aby za jejími hranicemi zahájili boj za získání ztracené svobody. Jedním z prvních míst, kde se soustřeďovali, bylo sousední Polsko. Zde se postupem času podařilo překonat v součinnosti s vedením odboje těžké začátky a podchytit množství přicházejících dobrovolníků, ze kterých se podařilo vytvořit první, byť neoficiální, jednotku - Československou zahraniční vojenskou skupinu. Část jejích příslušníků se později stala základním jádrem budoucích československých jednotek ve Francii a ze zbytku byla po vypuknutí války vytvořena Československá legie, v jejímž čele stál arm. gen. Lev Prchala.
Ačkoliv se příslušníci legie nedostali pro rychlý spád konfliktu výrazněji do bojů, byli na polském území prvou a jedinou spojeneckou jednotkou na armádní úrovni. Kromě toho velké množství Čechoslováků bojovalo v řadách polské armády a letectva. V Polsku také utrpěla československá armáda za hranicemi první ztráty na životech.
Výstava chce připomenout osudy všech příslušníků československých jednotek v Polsku, ale i nelehké počátky československého zahraničního odboje.
Podle webu NM v Praze