Výstava k 260. výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta

Druhá výstava z dlouhodobého cyklu Cesty do hudební minulosti představuje další část sbírek Oddělení dějin hudby Uměnovědného muzea Moravského zemského muzea, tentokrát ve světle 260. výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta.

Mozart v muzeu: Výstava  k  260. výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta se koná v přízemí Dietrichsteinského paláce od 27. 4. do 31. 12. 2016. Kurátorem výstavy je Mgr. Simona Šindlářová, vedoucí Oddělení dějin hudby, Uměnovědné muzeum Moravského zemského muzea

Fondy oddělení zahrnují přibližně osm set rukopisných opisů a tisků Mozartových skladeb a odrážejí tak oblibu této hudby a její vývoj již od doby skladatelova života. Mimořádně vzácné rané opisy a tisky z doby Mozartova života a krátce po jeho smrti představují významné prameny pro výzkum rané recepce Mozartova díla ve střední Evropě, rovněž pro novodobé kritické edice. Ke klenotům sbírek Oddělení dějin hudby patří také zlomky autografu W. A. Mozarta.


Zvláštní místo má ve výstavní prezentaci sbírka hraběte Heinricha Wilhelma von Haugwitz (1770–1842) ze zámku Náměšť nad Oslavou. Hudbymilovný a hudebně vzdělaný šlechtic vytvořil na svém zámku podmínky pro hudební provoz na vysoké úrovni, ve své době ojedinělé i v evropském měřítku.

Produkce náměšťského zámeckého orchestru a divadla doplňoval unikátní hudební archiv, který je dnes ve správě Moravského zemského muzea. Nejvzácnějším exponátem této sbírky je dobový opis Mozartovy opery La finta Giardiniera (KV 196), vzhledem k tomu, že Mozartův autograf prvního jednání opery je ztracen.

Výstava představuje i další unikátní rané opisy a tisky Mozartových skladeb duchovní i světské hudby, některé vůbec poprvé, dále faksimili Mozartova autografu. V souladu se zaměřením sbírek Oddělení dějin hudby jsou prezentovány hudební památky především z území Moravy. Návštěvník se seznámí také se způsobem, jakým se dříve šířil notový zápis, s dramatickými osudy Mozartových autografů či s výzkumem autentické podoby hudebního díla. Připomenuta je rovněž návštěva sourozenců Mozartových v Brně.

Atmosféru výstavy dotvářejí dobové hudební nástroje a artefakty spojené s Mozartem. V prostoru upraveném do podoby sugestivní divadelní scény se návštěvníci mohou zaposlouchat do Mozartových skladeb, ti odvážnější netradičně i vleže. Děti si mohou opisovat noty husími brky a inkoustem, jako písaři z osmnáctého století. K výstavě je rovněž připraven výukový program pro žáky všech stupňů škol.

Jihomoravskenovinky.cz informovala Eva Pánková, náměstkyně generálního ředitele, PR, Moravské zemské muzeum.

(jv,Jihomoravskenovinky.cz & lh,turistickelisty.cz, foto MZM)