Výstava o exilu zavítala do Moravského zemského muzea v Brně

V Biskupském dvoře Moravského zemského muzea bude ve středu 2. listopadu 2016 slavnostně zahájena výstava Československý exil 20. století. Výstava na venkovních panelech zachycuje hlavní exilové vlny z československého území v období 1914 – 1989 a je určena nejširší veřejnosti. Uvedla pro Jihomoravskenovinky.cz Eva Pánková, náměstkyně generálního ředitele, Moravské zemské muzeum.

Cílem výstavy, na které spolupracovalo i Centrum kulturně-politických dějin 20. století Moravského zemského muzea, je ukázat rozsah emigrace a exilu, který zejména v 2. polovině 20. století nabyl masových rozměrů.

„Po roce 1948 a 1968 odešlo z Československa přes 300.000 lidí. Nejen, že se na to zapomíná, ale důsledky exilu cítíme dodneška,“ zdůrazňuje koordinátor výstavy Miroslav Krupička.

Výstava vznikla z iniciativy spolku Československý exil, který si klade za cíl fenomén exilu připomínat. Na expozici úzce spolupracovaly Národní muzeum, Moravské zemské muzeum a Ústav pro studium totalitních režimů. Výstavní projekt finančně podpořilo Ministerstvo kultury a Badatelský nadační fond Anny a Jaroslava Krejčích.

Výstava Československý exil 20. století v Brně potrvá do 25. listopadu 2016, poté se přesune do dalších měst České republiky.

(jv,jihomoravskenovinky.cz & lh,turistickelisty.cz,foto MZM)