Pohled do deníku archeologa, jak je výstava nazvána, začíná v roce 2008, kdy probíhal archeologický výzkum v interiéru kostela Mistra Jana Husa v Uherském Brodě.
„Výzkum přinesl nové poznatky o stavebním vývoji kostela a kromě ověření a zdokumentování stavu hrobky posledního zdejšího děkana Jana Trchalíka byly odkryty i pozůstatky cihlové barokní hrobky v prostoru před hlavním oltářem. Toto místo pravděpodobně bylo původní místo uložení po pohřbu děkana Jana Václava Polontia,“ přečetl Tomáš Chrástek, vedoucí archeologického oddělení Slováckého muzea, pomyslný první list ze svého deníku.
Dalším zajímavým objevem, který bude prezentován je rituální dvojhrobu, který byl nedávno odkrytý v Kunovicích.
„Tento nezvyklý nález jsme řešili v roce 2013. Na dně zásobnicové jámy jsme našli na vrstvě mazanice ostatky dvou jedinců. Na základě antropologického určení se jednalo o dospívajícího nebo mladého muže ve věku okolo 20 let a s největší pravděpodobností mladou ženu ve věku okolo 25 let. Okolo nich byly potom uloženy zvířecí obětiny a vyskládány fragmenty keramických nádob. Na základě keramického materiálu můžeme nález přiřadit věteřovské kultuře doby bronzové, jeho stáří je tak cca 3 500 let,“ stručně popsal Chrástek tento nález, který bude v prostoru výstavy instalován v podobě odpovídající nálezové situaci.
Nejvíce stran archeologova deníku ovšem bylo popsáno v uplynulých dvou letech, kdy probíhaly archeologické výzkumy v Uherském Hradišti, Nivnici, Kostelanech nad Moravou, Velehradě, Kunovicích, Ostrožské Lhotě či Ořechově. „Nejvíce plošných odkryvů ze všech zmíněných míst probíhalo v historickém centru Uherského Brodu. Našemu týmu se podařilo odkrýt suterény vrcholně středověkých domů. Právě na schodech do jednoho z těchto suterénů byl objeven unikátní soubor středověkých hraček sestávající z keramické figurky jezdce na koni, hliněných a skleněných kuliček a miniaturních nádobek. Předměty osobní výbavy, které se dochovaly po německém vojákovi, budou „nejmladším“ nálezem, na kterém náš tým pracoval na podzim loňského roku. Hrob byl vyzvednut v karpatských lesích ve spolupráci s Policií České republiky,“ přidal Chrástek opět krátký popis výzkumu.
Práce archeologa není o záchranných výzkumech, ale i o terénních prospekcích a dokumentaci dalších menších či náhodných lokalit.
„Jednotlivé nálezy doplní ukázka našich pracovních pomůcek, bez kterých se žádný archeolog neobejde. Nepoužíváme jenom lopaty a rýče, ale také např. detektor kovů, plavící linka, totální stanice. Chybět také nebudou zajímavé předměty z náhodných nálezů. Jedním z nich bude poměrně rozsáhlá kolekce středověkých militarií z chřibských lesů, soubor drobných artefaktů z římských lokalit na Vlčnovsku,“ dodal Jaroslav Bartík, archeolog Slováckého muzea a spoluautor výstavy. Co všechno je napsáno v deníku archeologa, můžete ve Slováckém muzeu studovat do 21. května.
Turistickélisty.cz informoval Pavel Princ, Slovácké muzeum v Uherském Hradišti.