Výstava Zmizelá Plzeň v Západočeské galerii

Výstava se ve třech kapitolách věnuje stavbám i celým částem města, které zanikly nebo doznaly podstatných změn. První část se zabývá historickým jádrem města, druhá širším centrem a předměstími do roku 1945 a poslední část nejnovějšímu obdobím ve stejném území. Na historických obrazech, fotografiích, modelech a řadě dokumentů včetně filmových výstava připomíná, že proměny města vedly sice mnohdy k nenahraditelným ztrátám, často ale přinesly i pozitivní změny. Autoři věnovali pozornost rovněž snahám o uchování cenných staveb v různých dobách.

Kasárna 35.pluku

Na výstavě jsou prezentována díla ze sbírek Západočeské galerie v Plzni, mj. Václava Jansy, Karla Votlučky, Svatopluka Janke, Augustina Němejce, Jana Konůpka, Aloise Moravce a dalších umělců. Ze sbírek Západočeského muzea je vystaven například unikátní střelecký terč s pohledem na Plzeň, z fondů Archivu města Plzně řada vedut. Představeno je také několik stavebních a urbanistických plánů, např. projekt sirkárny v dnešní Sirkové ulici. Součástí expozice jsou také dva architektonické modely – historický (1913) zachycující původní podobu Riegrovy ulice a současný zachycující rekonstrukci zahradního altánu purkmistra Martina Kopeckého. Mnohé pozoruhodné drobné exponáty pocházejí ze soukromých sbírek.

Svatopluk Janke, Nová křižovatka

K výstavě Západočeská galerie v Plzni vydává publikaci Plzeň zmizelá, která volně navazuje na I. díl knihy z edice Zmizelé Čechy, jenž se zabýval historickým jádrem. Vzhledem k tomu, že vydavatel upustil od plánovaného II. dílu, připravil stejný autorský tým (Tomáš Bernhardt, Jana Domanická, Petr Domanický) samostatnou knihu, která se středem města zabývá jen rámcově a důraz klade na zatím nezpracované širší centrum a předměstí.

Mlýnská strouha 1906

Na historických obrazech ze sbírek Západočeské galerie, na fotografiích, v modelech a řadě dokumentů výstava připomene stavby i celé části města, které zanikly nebo doznaly podstatných změn. Nejde však jen o dokumentaci architektonických, uměleckých a urbanistických ztrát města. Výstava se koná jako připomenutí 100. výročí vydání stejnojmenné knihy Antonína Friedla, 75. výročí vydání knihy Ladislava Lábka Zkáza staré Plzně a 50 let od zahájení plošné demolice centra Plzně kvůli silničním stavbám.

Václav Jansa, Bašta v sadech 5.května

Na výstavě jsou prezentována například díla ze sbírek ZČG tj. Václava Jansy, Karla Votlučky, Svatopluka Janke, Augustina Němejce, Jana Konůpka, Aloise Moravce atd. Ze sbírek Západočeského muzea je vystaven například unikátní střelecký terč s pohledem na Plzeň, z fondů Archivu města Plzně řada vedut. Představeno je také několik stavebních a urbanistických plánů, např. projekt sirkárny v dnešní Sirkové ulici. Součástí expozice jsou také dva architektonické modely – historický (1913) zachycující původní podobu Riegrovy ulice a současný zachycující rekonstrukci zahradního altánu purkmistra Martina Kopeckého. Expozici doplňuje celá řada reprodukcí fotografií z několika fondů (předně Archiv města Plzně) a úryvky ze dvou filmů. Mnohé pozoruhodné drobné exponáty pocházejí ze soukromých sbírek.  

Výstava je členěna do tří základních částí. Zabývá se Historickým jádrem města a širším centrem a předměstími do roku 1945 a v letech 1945 – 2016. Výstava se uskuteční od 4.11 2016  do 05.02 2017.

Turistickélisty.cz informovala Eva Reitspiesová, PR, Západočeská galerie v Plzni.

(lh,turistickelisty.cz,foto Západočeská galerie v Plzni)