Čeká Vás opravdu zážitkový program po oba víkendové dny. Ve všech prostorách zahrady si v rámci barokního festivalu užijete zpěv, hudbu, tanec, divadlo činoherní i loutkové, umění ohňostrůjců a bohatou nabídku herních aktivit pro děti i dospělé.
Festival začne v sobotu 3. září hodinu před polednem chůdařským představením, pomyslnou předehrou k prvnímu koncertu v Rotundě. Na programu bude Michnův cyklus písní Loutna česká v podání Ensemble Inégal. „Je to soubor, který jako první nastudoval Loutnu českou včetně znovuobjeveného houslového partu. Návštěvníci skladbu uslyší tak, jak byla skutečně napsána. Až dosud se to hrálo trošku jinak,“ vysvětlila dramaturgyně festivalu Kateřina Fajtlová.
Ztracený houslový part objevil v roce 2014 pražský muzikolog Petr Daněk. „Do té doby se vždy dokomponovával či vypouštěl. Hudebníci si tento part domýšleli podle toho, jak si jej sami představovali,“ dodala Fajtlová.
Zlatým hřebem programu o patnácti položkách bude večerní vystoupení souborů Musica Florea a Hartig Ensemble ve Velkém skleníku. Hned po něm bude následovat barokní ohňostroj u Jahodového kopečku, k němuž se diváci po skončení představení dojdou koridorem nasvětleným lampiony. „Bude to skutečně vyvrcholení festivalu. Musica Florea je jedním z nejvýznamnějších světově uznávaných souborů, který interpretuje starou hudbu. Hrají na dobové nástroje v původní barokní choreografii. Hartig Ensemble zase připravuje produkce i v barokním divadle v Českém Krumlově,“ uvedla dramaturgyně.
Festival Hortus Magicus nezapomíná ani na děti. Speciálně pro ně přijede do Květné zahrady v neděli 4. září Vojta Vrtek a Kejklířské divadlo z Doudleb. Hrát bude pohádku O kouzelné kuličce. K tomu bude připravena i kejklířská dílna, takže si děti vyzkoušejí žonglování a další triky.
Hry pro děti budou v Libosadu připraveny po oba dny. „Budou po celé zahradě, na osmi stanovištích, a jsou inspirovány mýty o Apollónovi, bohu světla, řádu, harmonie a krásy,“ naznačila Fajtlová.
Květná zahrada v Kroměříži patří mezi nejvýznamnější zahradní díla v celosvětovém měřítku
Na festivalu vystoupí i olomoucký soubor Ensemble Damian s operou Endymio. Na latinský text piaristy Jana Kopeckého z 18. století složil vedoucí souboru Tomáš Hanzlík novou hudbu. Tu sám označuje za neobarokní a o barokním dramatickém umění tvrdí, že nebylo nijak upjaté. „Vše ale bylo stylizované a jinotajné. Barokní autoři se nebáli ani kontroverzních milostných témat a libovali si v extrémních kontrastech. Zobrazované emoce jsou na nejzazší hranici expresivity,“ popsal Hanzlík. To vše naznačuje, že Hortus Magicus udělá z kroměřížského Libosadu kouzelnou zahradu. Festival spolupořádá Národní památkový ústav i Muzeum umění Olomouc.
Turistickélisty.cz informovala Mgr. Dagmar Šnajdarová, pracovník PR, NPÚ ÚPS Kroměříž.