Národní památkový ústav si letos kromě 700. výročí narození císaře a českého krále Karla IV. připomíná celý rod Lucemburků. Již šestý ročník projektu Po stopách šlechtických rodů proto nese název Lucemburský rok a NPÚ se jím připojuje k oficiálním národním karlovským oslavám. Centrem a „hlavním stanem“ lucemburského roku bude státní hrad Karlštejn, jenž je s Karlem IV. ikonicky spojen. Hlavní událostí roku bude výstava Karlštejnský poklad. Kultura císařského dvora Karla IV., otevřená od 7. května právě na Karlštejně. Jak název napovídá, představí tzv. karlštejnský poklad, soubor téměř 400 předmětů z doby Karla IV., které vypovídají o kultuře a životním stylu Karlova dvora.
Z našich jihomoravských objektů je s Karlem IV. nejvíce spojen hrad Veveří jako rezidence moravských Lucemburků. Nová stálá výstava na Veveří představí významné moravské sídlo i opomenuté členy Lucemburské dynastie – Jana Jindřicha, Jošta, Prokopa a Jana Soběslava. Expozice připravovaná Národním památkovým ústavem ve spolupráci s Moravským zemským archivem chce přiblížit návštěvníkům hradu Veveří nejslavnější etapu jeho dějin a osudy moravských Lucemburků, kteří tyto dějiny tvořili. Stálá expozice v prostorách středověkého hradního paláce bude věnována klíčové roli, kterou sehráli členové panovnické rodiny v dějinách Moravy i samotnému hradu Veveří v období vrcholné gotiky. U příležitosti otevření expozice, ve spolupráci s Arcibiskupstvím pražským, budou na hradě vystaveny zcela jedinečné a na Moravě nikdy neprezentované exponáty ze Svatovítského pokladu, spojené s fundátorskou činností Lucemburků. První víkend v červenci, tj. 2. – 3. 7. bude na hradě Veveří vystavena unikátní relikvie z lucemburské doby – pontifikální rukavice svatého Vojtěcha z boleslavské klenotnice, dokládající hluboké duchovní tradice lucemburského věku.
Z dalších již tradičních akcí se návštěvníci mohou těšit na Hradozámeckou noc, která se uskuteční 27. srpna a během večerních a nočních hodin se mimořádně otevřou brány hradů a zámků, které budou nabízet prohlídky a spoustu dalších programů. Vlajkovou lodí letošního ročníku Hradozámecké noci bude hrad Karlštejn. Hradozámecká noc na památkách Jihomoravského kraje proběhne např. na zámku v Bučovicích, na Janohradě (v lednicko-valtickém areálu), na zámcích v Lysicích a v Rájci nad Svitavou.
Nové prohlídkové trasy a výstavy
V letošním roce bude jednou z hlavních akcí Národního památkového ústavu projekt Marie von Ebner - Eschenbach – Žena tří století. Napříč institucemi, jako jsou zámky ve správě Národního památkového ústavu, Moravským zemským muzeem, Moravským zemským archivem, Magistrátem města Brna, Masarykovou univerzitou, Vídeňskou univerzitou, pražským Klementinem a dalšími, se uskuteční výstavy, koncerty, divadelní představení a speciální komentované prohlídky. Dne 12. března 2016 si připomeneme sté výročí jejího úmrtí a po celý rok budeme různými akcemi dále upozorňovat na tuto mimořádnou ženu a spisovatelku. Jednou z hlavních akcí bude otevření zcela nové stálé a celoročně přístupné interaktivní literárně historické expozice na zámku v Lysicích věnované Marii von Ebner-Eschenbach. Výstava bude otevřena v pátek 27. května 2016 a věříme, že její nezvyklá instalace zaujme široké spektrum návštěvníků od rodin s dětmi přes jednotlivce, seniory i školní výpravy, protože každá z těchto skupin si na výstavě najde to své.
Turistické listy informovala Mgr. Dagmar Šnajdarová, PR Národní památkový ústav,Územní památková správa v Kroměříži.