Zámek Lemberk vzdá hold svaté Zdislavě

V neděli 15. května dojde v 16 hodin ke slavnostnímu přenesení relikvie sv. Zdislavy z Baziliky minor sv. Zdislavy a sv. Vavřince na zámek Lemberk, uložení ostatků a krátké adoraci v kapli Seslání Ducha svatého. Od 18 hodin zde proběhne tradiční svatodušní bohoslužba, celebruje J. M. can Karel Havelka.

Tuto významnou událost přibližuje kastelánka zámku Mgr. Renata Černá: „Nápad k uložení relikvie sv. Zdislavy na Lemberku vznikl v loňském roce v květnu při hlavní pouti k hrobu Zdislavy z Lemberka. Během oficiálního setkání představitelů města, církve, kraje a zámku byla nadnesena myšlenka, že ostatky Zdislavy se nacházejí na mnohých místech v republice i zahraničí, ale na zámku chybí. Po souhlasu biskupa litoměřické diecéze Mons. Jana Baxanta a provinciála dominikánů Benedikt Mohelník OP pak už jen zbývalo ostatek Zdislavy připravit a domluvit termín. Po dohodě s rektorem baziliky v Jablonném otcem Pavlem Mayerem OP jsme se domluvili na 15. května 2016 - na svátek Seslání Ducha svatého, kterému je naše kaple zasvěcena. Během zimního mezičasu byl navrhnut a zhotoven dřevěný relikviář, kam bude ostatek sv. Zdislavy slavnostně uložen. Relikviář pak bude natrvalo umístěn na bočním oltáři zámecké kaple a návštěvníci  jej budou moci vidět a uctít vždy během prohlídky zámku. Výjimkou bude Zdislavská pouť (28. 5.), kdy bude relikviář umístěn do Zdislaviny světničky, která je již tradičně volně zpřístupňována poutníkům, aby tak mohli v klidu uctít a pomodlit se u této významné světice.“

Olejomalba na mědi - sv.Zdislava vzkřísila mrtvou dívku

Zdislava se narodila kolem roku 1220 v rodině Přibyslava z Křižanova, brněnského purkrabího a purkrabího na hradě Veveří, a Sibyly, královské dvorní dámy. Mladá Zdislava se pravděpodobně mezi léty 1235–1240 seznámila a provdala za Havla z významného rodu Markvarticů, který je v písemných pramenech doložen již od konce 12. století. Z královských listin vyplývá, že Havel z Markvarticů byl stejně jako Zdislavin otec vysokým královským úředníkem, diplomatem a rytířem v královské družině na dvoře Václava I. Po svatbě se Zdislavou z Křižanova se Havel usadil na severu Čech, kde založil své sídelní město Jablonné a strážní hrad Lemberk. Krátce po roce 1250 povolal do Jablonného dominikány, pro které nechal postavit při samém okraji města klášter s kostelem. Zdislava předčasně zemřela v roce 1252 a byla pochována v klášteře v Jablonném.

Zdislava z Lemberka podle Kroniky tak řečeného Dalimila během svého života proslula dobročinností, milosrdenstvím i schopností uzdravovat. Stala se léčitelkou nemocných, ochránkyní chudých a opuštěných, zejména v dobách válečných nepokojů. Přestože byla krátce po své smrti označována za svatou, oficiálního potvrzení kultu se dočkala teprve ve 20. století. Dne 28. srpna 1907 byla papežem Piem X. blahoslavena a 21. května 1995 papežem Janem Pavlem II. svatořečena. Uctívána je především jako patronka rodin a ochránkyně nemocných. Od roku 2000 je Zdislava z Lemberka také patronkou Litoměřické diecéze a od roku 2002 patronkou Libereckého kraje.

Pro pracovníky zámku Lemberk je Zdislava nejen bývalou hradní paní, která se příkladně starala o své panství, poddané a rodinu, ale hlavně je osobou hodnou následování a osobním patronem a ochráncem zámku.

28. května: státní zámek Lemberk – Zdislavská pouť. Zpřístupnění Zdislaviny světničky poutníkům. Mimořádné zpřístupnění Zdislaviny světničky poutníkům s možností modlitby a rozjímání. Světnička bude otevřena po celý den od 9 do 17 hodin.

28. – 29. května: státní zámek Lemberk – Zdislavská pouť. Zpřístupnění středověké věže. Zpřístupnění středověké věže s vyhlídkou po okolí zámku. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 16 hodin.

Turistickélisty.cz informovala Mgr. et Bc. Lucie Bidlasová, NPÚ.

(lh,turistickelisty.cz,foto NPÚ)