Žatec zvítězil v soutěži Historické město roku 2016

Titul Historické město roku se uděluje jako ocenění za nejlepší přípravu a realizaci v rámci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, který je nástrojem k obnově kulturních památek nacházejících se v nejcennějších částech našich historických měst, prohlášených za městské památkové rezervace a zóny.

Sloup Nejsvětější Trojice v Žatci

Hodnotící komise, složená ze zástupců Národního památkového ústavu, Ministerstva pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska během dvou dnů provedla návštěvu všech soutěžících měst, vyslechla obhajobu přihlášek a navštívila památky obnovené v rámci „Programu“ v uvedeném soutěžním roce. Třetího dne krajská komise provedla závěrečné vyhodnocení v sídle územního odborného pracoviště NPÚ v Ústí nad Labem, při němž bylo stanoveno pořadí zúčastněných měst:

  1.     Žatec (258 bodů)
  2.     Litoměřice (247 bodů)
  3.     Kadaň (243 bodů)
  4.     Benešov nad Ploučnicí (234 bodů)
  5.     Úštěk (227 bodů)
  6.     Terezín (221 bodů)
  7.     Jiřetín pod Jedlovou (220 bodů)

Komise v případě vítězného města Žatec pozitivně hodnotila především dlouhodobou a soustavnou péči o památkový fond. Finanční pomoc poskytovaná z Fondu regenerace je přitom směřovaná nejen k památkám, ale také k ke všem ostatním objektům (město každoročně vyčleňuje ze svého rozpočtu 1 milion korun do fondu na obnovu památek). V roce 2016 se podařilo Žatci rozšířit památkové chráněná území o ochranné pásmo MPZ. V závěru roku započaly navíc i práce k vyhlášení dalšího ochranného pásma, tentokrát kolem Dreherova pivovaru. Vědomí historické tradice zpracování a obchodování chmele je udržováno nejen péčí o nemovité památky a prohlubováním vědomostí o historii chmelařství, ale také pořádáním oslav a svátků spojených s tímto fenoménem. Vyústěním dlouholeté strategie města bylo v roce 2016 dokončení nominační dokumnetace "Památky pěstování a zpracování chmele a výroby piva v Žatci", která bude v roce 2017 předána k posouzení Výboru pro světové dědictví UNESCO.

Litoměřice náměstí

Vítězové krajských kol obdrží z programu regenerace 100 000 Kč a pamětní list. Vítěz celostátního kola soutěže získá, kromě práva užívat příslušný rok titul Historické město roku, hlavní cenu 1 000 000 Kč, umělecké dílo z českého křišťálu a pamětní grafický list od předních českých umělců. Slavnostní vyhlášení cen proběhne v dubnu 2017, tradičně u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel.

ˇKadaň

Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón byl ustaven vládním usnesením z března 1992 jako nástroj záchrany a rozvoje historických jader měst a obcí. Vyhlašovateli soutěže jsou Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a Svaz historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS-ČMS).

Turistickelisty.cz informoval Ing. arch. Daniel Vágner, PR pracovník ÚOP v Ústí nad Labem.

(lh,turistickelisty.cz,foto NPÚ)