Výstava pak bude pro veřejnost otevřena v rámci letošní Muzejní noci od 19:00 a ve 20:30 pak proběhne slavnostní zahájení výstavy, které doplní přednášky tří významných archeologů - slovinského znalce dějin starých Slovanů Andreje Pleterského (“Fenomén Triglav”) a od 21:15 pak přednáška "Fenomén Bojná" zástupců SAV Matěje Ruttkaye a Karola Piety. Obě přednášky archeologové zopakují i druhý den v rámci Slovanského dne na Modré (sobota 21. května v 15:00 a v 17:45). Výstava POKLADŮ Z BOJNÉ bude krátkodobá, potrvá pouze do 26. 5. 2016 a bude přístupná veřejnosti jen v určené hodiny.
Výstava unikátních dokladů raného křesťanství z hradiska Bojná, významného centra Nitranského knížectví. Představeny budou pozlacené plakety opatřené sakrálními motivy pocházející z výzdoby přenosného oltáře a bronzový kostelní zvon, jediný nález svého druhu z území někdejší Velké Moravy. Výstavu uvede vedoucí Centra slovanské archeologie Historického muzea Moravského zemského muzea Luděk Galuška, exponáty představí ředitel Archeologického ústavu SAV v Nitře Matej Ruttkay a vedoucí archeologického výzkumu v Bojné Karol Pieta.
Mezi nejvýznamnější archeologické naleziště na Slovensku patří hradiště Bojná, které bylo tvořeno hned čtveřicí center Bojná I., Bojná II., Bojná III. a Bojná IV. Bojná I. Valy, jak se vlastně toto ranně středověké opevnění nazývá, vzniklo pravděpodobně v průběhu osmého, nebo nejpozději počátkem devátého věku. Lokalita leží v pohoří Povážského Inovce na skalním výběžku hlavního masivu v nadmořské výšce 390-430 m.n.m. Jedná se tak o výšinné slovanské hradiště. Ve střední době hradištní bylo pohoří propleteno četnými komunikacemi, které představovaly nejvhodnější spojení mezi Ponitřím a Povážím.
Turistickélisty.cz informoval Jiří Králík, Festival Dny slovanské kultury Uherské Hradiště.