Bohužel, z prvotní této budovy nezbylo dnes až na skrovné zbytky, objevené v šedesátých letech devatenáctého století, pranic. Nicméně patina dávné starobylosti tkví i na těchto zdech, v nichž se odehrálo v roce 1306 krvavé drama. Pod dýkou úkladného vraha zde vydechl poslední Přemyslovec, český král Václav III. Tradice naznačuje jako místo této události nevelikou pavláčku zvedající se strmě nad hradbami nad řekou. Na naší fotografii z konce devatenáctého století je ji vidět docela vzadu dole pod kopulovitou vížkou na kraji kapitulních církevních budov.
Hradební zeď vpředu sestupující až do samé řeky je pokračováním nových městských hradeb z poloviny osmnáctého století, zbudovaných císařovnou Marií Terezií přesně dle pravidel tehdejšího válečnictví a prolomených teprve na konci devatenáctého století při rozvoji města.
Uprostřed obrazu za budovou kapitulního děkanství zvedají se tři štíhlé, gotické věže tehdy nejmladší monumentální stavby Olomouce, metropolitního chrámu sv. Václava postaveného arcibiskupem olomouckým kardinálem Bedřichem Fürstenberkem. Vedle věží vlevo vyčnívá hrot štítu památné kaple svaté Anny, v níž konávaly se volby olomouckých biskupů.