Náměstí v Táboře

Nejpamátnějším místem staroslavného města Tábora je náměstí, které se od východu k západu zvedá mírně, od jihu k severu pak prudčeji.

Zde v dřívějších dobách byly ujednány činy, před nimiž se chvěly nejen pyšné hrady, bohaté kláštery a cizáctvím nasáklá česká města, ale i daleké okolní říše.

Na fotografii z konce devatenáctého století můžeme vidět památné stavby na náměstí, které zůstaly výmluvnými svědky síly a slávy Tábora, tohoto pevného centra husitů. Nejpamátnější stavbou na náměstí, mimo chrám „Proměny Kristovy na hoře Tábor“, je radnice, dílo pražského mistra Staňka, který roku 1512 vystavěl též krásnou hvězdovitou klenbu presbyteria chrámového.

Zajímavé jsou ještě dům Ctiborovský, s pěknou kružbou štítovou, pod jehož přízemním krajním oknem stával jeden z mnoha kamenných stolů, při nichž kdysi táborité pod širým nebem tělo a krev Páně přijímali, a pak dům kde bývalo okresního hejtmanství a kde žila a snila šlechetná  „Stará Češka“ Zuzana Černínová.

Opodál chrámu stojí pomník Jana Žižky, a dole, uprostřed tržiště, na kašně socha nejvěrnějšího jeho druha a vůdce Koudelníka, nebo snad socha Hromádky Jistebnického, zakladatele Tábora. Vpravo postavená nová stavba táborské Spořitelny obraz malebného náměstí doplňuje.

(kp,sportovnilisty.cz,foto:arch.)