Rožmberská bašta před sto lety

U největšího českého rybníka Rožmberka, jehož vodní plocha měří 489 ha a celková katastrální výměra je 719 ha, je zajímavá stavba. Je to Rožmberská bašta. Jdeme-li po hrázi tohoto krále rybníků, zpevněné staletými duby, po níž vede krásná cesta s velkolepými výhledy na rozlité vodní zrcadlo, přijdeme ke splavu, jímž vytéká Lužnice a žene od roku 1922 elektrárnu se dvěma Francisovými turbínami o výkonu 260 kW, ležící pod splavem. Kousek cesty za elektrárnou je ta Rožmberská bašta. Jednopatrové renesanční stavení, zbudované roku 1590, zdobí sgrafita. Na třech stranách je kvádrování, gotické a renesanční vlysy, štítky s lvíčkem, růžice, zvířata, květiny a jiné ozdoby.

K Rožmberské baště vedla červená turistická značka, vycházející z Veselí nad Lužnicí - Mezimostí. Poukazovala k ní tabulka u mostu přes Nežárku při soše sv. Jana Nepomuckého s textem: červená Vlkov 5, rybník Naděje 10, Čertova šlápota 17, Rožmberský rybník 19, zastávka Lužnice 21.5 km.


Červená značka vedla z Veselí k zastávce Vlkovu, k Samotám u Nového rybníka, k rybníku Naději, Flughausenu a Potěšilu, lesem k romantickému skalisku, opředenému pověstmi, Čertově šlápotě, přes samotu Smitku na hráz Rožmberského rybníka, pak k Rožmberské baště, odkud je něco přes čtvrt hodiny po mezi a podle trati na zastávku Lužnici, tam červená značka končila.

Objekt Rožmberské bašty je součástí národní kulturní památky Rožmberská rybniční soustava a je kulturní památkou (od 31. 12. 1963) zapsanou jako Zemědělský dvůr Rožmberská bašta.
                                                                                                                         
(kp,sportovnilisty.cz,foto:arch.)