Film se natáčel v roce 1966 a na jeho realizaci se podíleli i místní občané a studenti druhého ročníku poličské Střední všeobecně vzdělávací školy, dnešního gymnázia. Později se štáb přemístil do Prahy, Paříže a New Yorku, a závěrečné scény se natáčely v Itálii a ve Švýcarsku.
„Televizní film s názvem „Music of Exile“ (Hudba exilu) měl v BBC2 premiéru v říjnu 1967, tedy přesně před 50 lety, ale z neznámých důvodů nebyl nikdy uveden v Československu. Tehdejší režim nemohl mít žádné zásadní ideové výhrady vůči filmu, který, jak je ostatně v BBC zvykem, byl politicky zcela neutrální a byl by mohl v té době napomoci při propagaci české hudby ve světě. A tak „Music of Exile“ upadl v Čechách málem v zapomenutí,“ uvádí bývalý poličský starosta a redaktor BBC v Anglii, Jan Edlman. Ten na film upozornil v loňském roce.
Jan Edlman jako 21-letý student angličtiny na pražské univerzitě asistoval britskému televiznímu štábu při natáčení v Poličce.
„Byl jsem v té době student druhého ročníku Univerzity 17. listopadu, kde jsem studoval na tlumočnicko-překladatelské fakultě. Díky tomu, že jsem uměl anglicky, jsem se nějak dostal k natáčení. Různě jsem tam pomáhal a zařizoval všechno možné. Když na konci natáčení vypláceli honoráře všem účastníkům, domluvil jsem se s panem režisérem, že mi zaplatí v librách v Británii, kam jsem jel v létě na výměnný zájezd,“ vzpomíná.
„Díky internetu jsem našel kontakt na režiséra Anthonyho Wilkinsona, který je v současnosti stále činný jako ředitel Wimbledonského hudebního festivalu, kde propaguje mj. i dílo Bohuslava Martinů, a požádal ho o svolení promítnout film v Poličce v rámci letošního Martinů Festu. Pan Wilkinson nadšeně souhlasil a zanedlouho zaslal kopii filmu na DVD k volnému použití, tedy bez nároku na jakýkoli honorář,“ s nadšením dodává.
Jan Edlman, nyní překladatel na penzi, se ujal překladu doprovodného komentáře, jehož spoluautorem je slavný anglický spisovatel Anthony Burgess, tvůrce „Mechanického pomeranče“, který proslavil ve filmové verzi Stanley Kubrick, a ve spolupráci s muzeem Polička a s členy Spolku Náš Martinů vytvořil definitivní verzi s českými titulky, která bude poprvé v této zemi uvedena v poličském Tylově domě ve čtvrtek 25. května 2017 v 19.00 hodin.
Po promítnutí zhruba hodinového filmu bude následovat beseda s jeho tvůrci. Potvrzena je účast režiséra pana Wilkinsona s chotí a přijede i hudební poradce Brian Large.
„A. Wilkinson, jak už jsem říkal, je ředitelem Wimbledonského hudebního festivalu, kde propaguje hudbu Bohuslava Martinů, a momentálně je vedoucím projektu na výstavbu nové Wimbledonské koncertní síně pro 1250 posluchačů. Do Poličky se velice těší a má spousty vzpomínek, o které se rád podělí. B. Large pracuje v Metropolitní opeře v New Yorku, kde režíruje nahrávky oper a hudebních představení pro DVD. Režíruje také přímé přenosy oper, které se promítají v kinech po celém světě. Pan Large byl v Čechách několikrát, například v roce 2007, kdy převzal ocenění za celoživotní dílo na festivalu Zlatá Praha. Doposud natočil více než 600 hudebních programů,“ dodává Jan Edlman.
Besedy se zúčastní i někteří z tehdejších účinkujících, aby zavzpomínali na zážitky z natáčení unikátního filmu TV BBC2 o Bohuslavu Martinů. Záštitu nad celou akcí převzalo Město Polička, které se na ní i finančně podílí, a hlavním pořadatelem je Spolek Náš Martinů ve spolupráci s Tylovým domem a Centrem B. Martinů.
Turistickelisty.cz informovala Alena Zavoralová, Městské muzeum a galerie Polička.