„Vydejte se do půvabné krajiny kolem Máchova jezera. Rozhodně nezůstávejte jen u vody. Pískovcové skalní útvary lákají k prozkoumání. Je to ideální oblast pro rodinnou dovolenou,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Jeskyně za dob válek sloužila jako úkryt, což dokládá nápis „21. 12. 1741“ zasazený do vyrytého srdcovitého štítu, jehož cípy tvoří písmeno W, které značilo rod Valdštejnů.
Neúnavný vlastivědný badatel a historik, profesor českolipského gymnázia a kněz Řádu sv. Augustina Anton Amand Paudler ve svém díle Die Brandenburgerhöhle z roku 1878 uvádí, že při pruském vpádu roku 1866 v jeskyni lidé z Jestřebí po několik dní ukrývali své nejcennější koně.
Podle legendy se v Braniborské jeskyni schovávali také loupežníci, možná i „strašný lesů pán“ z Máchova Máje. V dnešní době využívají převis jako bivak trempové.
Pokud se k jeskyni návštěvníci vydají, cesta je zavede do málo objevených roklin, kde je i v parných letních měsících příjemný chládek a pološero. V jejích horních částech je místy obtížný terén vyžadující šikovnost a dobrou obuv. Je tam řada zajímavých skalních útvarů, mj. i nepravých jeskyní – převisů. Výlet je však vhodný i pro rodiny s dětmi i seniory.
Turistickelisty.cz informoval Mgr. Filip Trdla, tiskový mluvčí, Liberecký kraj