„Typograficky upravil stovky knih, například pro nakladatelství Odeon, Tatran nebo Československý spisovatel, více než sto jich i ilustroval,“ popisuje kurátorka výstavy Martina Měřičková. Navíc v 70. letech vydával pro svou potěchu formou samizdatu edici Hoštění, což byl soubor kapesních vydání poezie v malém nákladu. Za zpracování knih získal řadu ocenění. Možná jste o něm nikdy neslyšeli, ale jakmile uvidíte jím zpracované knihy, dojde vám, že je znáte – staly se totiž součástí naší kulturní paměti.
Jeho volná tvorba zůstává trochu stranou pozornosti, pro píseckého diváka je však navýsost zajímavá – nejčastěji se v ní totiž objevují motivy z nedaleké Svaté Anny, kde Bláha strávil většinu života. Vesnička stojí na skalním ostrohu v meandru řeky Otavy nedaleko Zvíkovského Podhradí a právě tady Bláha jezdíval na loďce a kreslil.
„Proto se v jeho rozmývaných akvarelech tak často objevuje motiv zrcadlení na vodní hladině, třpyt slunečních paprsků na vlnách i zákoutí říční krajiny. Městské motivy z výtvarníkovy rodné Prahy se objevují sporadicky,“ vysvětluje Měřičková.
Vernisáž výstavy se koná v Malých síních Prácheňského muzea v Písku ve středu 2. 5. v 17 hodin a k vidění bude do 3. června.
Podle webu Prácheňského muzea