„Zlatá stoka tvoří páteř třeboňské rybniční soustavy, přivádí živou vodu do rybníků a vytváří tak ideální podmínky pro chov ryb. Po staletí měla však i další neméně důležité využití – fungovalo na ní téměř dvacet vodních mlýnů, zásobovala město pitnou vodou a sloužila pro plavení dřeva,“ vysvětluje koordinátorka výstavy Lucie Kukačková.
Unikátní vodní dílo vystavěl Štěpánek Netolický, který působil na třeboňském panství ve službách Rožmberkůnejprve jako myslivec a později jako fišmistr,v letech 1506–1518. Téměř 50 km dlouhý kanál je důkazem Štěpánkových mistrovských schopností, neboť jeho průměrný spád činí přibližně 33 cm na 1 km délky a v některých úsecích je dokonce menší než 10 cm na kilometr – mnohdy se tak může zdát, že voda teče opačným směrem. Zlatá stoka není ale zdaleka jen technickým dílem.
„Snažili jsme se výstavu koncipovat tak, abychom prezentovali nejen význam Zlaté stoky pro vodohospodářství, ale i to, jak ovlivňovala chod města a život v něm,“ říká kurátor výstavy Augustin Kotil.Během svého půltisíciletého trvání musela Zlatá stoka mnohdy překročit svůj původní účel – výstava mimo jiné prozradí, k čemu ji potřebovala rakouská dráha, jak její vody využíval pivovar, ale i to, proč ji milovali i proklínali místní obyvatelé.
K výstavě bude celé léto probíhat doprovodný program, který připravil Dům Štěpánka Netolického ve spolupráci s Rybářstvím Třeboň Hld. a.s. Kromě přednášek, které se budou konat po celou dobu výstavy, nabídne například takécykloexkurze podél Zlaté stoky. Veřejnost tak bude mít možnost seznámit se s funkcí stoky a pozoruhodnými místy na jejím tokupřímo v terénu. Výstavu připravilo město Třeboň ve spolupráci se Státním oblastním archivem v Třeboni a Rybářstvím Třeboň Hld. a.s.
Turistickelisty.cz informovala MgA. Lucie Kukačková, koordinátorka Centra Třeboňského rybníkářského dědictví.