Výstava navazuje na předchozí úspěšnou ukázku historie husitského fortifikačního umění, která posloužila nejen návštěvníkům muzea, ale zastala úlohu doplňku výuky pro žáky základních škol a posluchače U3V.
Obě výstavy pochází z dílny zapsaného spolku "Hrady Českého středohoří, z.s.", který představuje sdružení měst a obcí ležících přímo v Českém středohoří. Mezi hlavní náplň činnosti patří výzkum, revitalizace, provozní činnost a propagace hradů, zámků a tvrzí s cílem zintenzivnit turistický ruch v regionu České středohoří.
Výstava se kromě části složené z rollupů skládá též z videoprojekce, zachycující virtuální modely hradů v podobě před a po rekonstrukci. Jmenovat lze například hrady Pannu, Košťálov a Oltářík. Další zajímavost přináší vystavený model hradu Skalka u Vlastislavi, který zhotovili žáci roudnické ZŠ Školní pod vedením pedagoga Davida Mikoláše. Model získal 2. místo v kategorii starších žáků ZŠ v kraji Českého středohoří, která proběhla v období podzim až jaro 2015.
Společným záměrem je též motivace k návštěvě velmi blízkého místa, které je v povědomí zafixované především jako místo s neopakovatelnou atmosférou přírodních útvarů v podobě rozmanitých čedičových uskupení a biotopu, v němž žijí ohrožené a chráněné druhy rostlin a živočichů. Zříceniny však představují i dávno zapomenutá místa, v nichž se odehrávají nejstarší české pověsti. Výstava, která bude otevřena v Podřipském muzeu do 24. března 2016, tak může široké veřejnosti poskytnout inspiraci k jarním výletům. Z tiskové zprávy Podřipského muzea převzaly informace ústeckénovinky.cz.