Cykloprohlídky lákají cyklisty na výlety na kole s průvodcem

Cykloprohlídky začínají. Letos se zaměří na zajímavosti geoparku Barrandien na Plzeňsku. Již šestnáctý ročník cykloprohlídek zve cyklisty na výlety na kole s průvodcem. Dvakrát v měsíci letos od června do září mohou zájemci šlápnout do pedálů s cykloprůvodkyní Radkou Žákovou a poznat nové cesty vhodné pro kola i málo známá místa regionu. Letošní ročník cykloprohlídek se zaměřuje na geologicky zajímavé lokality vzniklého geoparku Barrandien, které chce cyklistům představit.  Za zajímavostmi kozelského polesí, ve čtvrtek 6. června se vydají na kratší odpolední Dendrologickou trasu po Plzni.

K trasám do blízkého i vzdálenějšího okolí Plzně se loni přidaly výlety do Brd, letošní ročník cykloprohlídek se zaměřuje na geologicky zajímavé lokality nově vzniklého geoparku Barrandien. V okolí Plzně je mnoho zajímavých míst, která souvisí s těžbou nerostných surovin nebo paleontologickými nálezy. Právě ty proslavily lokalitu mezi Prahou a Plzní už před více než sto lety.

„Na Plzeňsku je mnoho zajímavostí, které nějak souvisejí s geologií, jako například v Čechách unikátní povrchová průmyslová těžba černého uhlí na Radnicku či netradiční dolování kaolinu pod povrchem. Lze tu ale také najít araukarity či otisky pravěkých rostlin v kameni nebo pozůstatky vulkánu včetně dobře rozpoznatelných lávových proudů,“ vypočítává cykloprůvodkyně Radka Žáková, která se o geologii již delší dobu hlouběji zajímá a dodává. „Stále ještě při svých vyjížďkách v okolí Plzně objevuji nová místa i cesty sjízdné pro kolo.“

Celý seriál letošních cykloprohlídek odstartoval již celodenním výletem „Za zajímavostmi kozelského polesí“. Cyklisty zavede na místa, kde stávaly tzv. manské tvrze, ale představí jim i kvetoucí bylinné patro listnatých lesů s kyčelnicí cibulkonosou nebo třeba kokoříky. Dendrologická cykloprohlídka ve čtvrtek pak představí méně známé druhy stromů v plenéru města i místo, kde bývala botanická zahrada. „Účastníci se také dozví, čím se liší drnák od křemeláku, nebo který strom má květy podobné chmelovým šiškám,“ říká Radka Žáková. V závěru cykloprohlídky pak cyklisté navštíví méně známou plzeňskou Luftovu zahradu.

Mimoplzeňské okruhy jsou trochu delší než ty plzeňské, ale cyklista, který je zvyklý ujet 25-30 km, by je měl zvládnout. Díky zastávkám na výklad průvodce si totiž na mnohých místech odpočine. I tyto trasy jsou maximálně vedeny mimo komunikace, proto nejsou vhodné pro silniční kola. Nejvhodnější pro cykloprohlídku jsou kola horská nebo treková. Účastníkům doporučujeme vzít s sebou svačinku, dostatek tekutin, větrovku či pláštěnku a výbavu pro výměnu píchlé duše. Stejně jako loni, dostane každý účastník na konci prohlídky certifikát se svým jménem, datem a počtem ujetých kilometrů.

První prohlídka se koná již tento týden v sobotu, další příští týden ve čtvrtek odpoledne. V případě deště v době startu se prohlídka nekoná. Jízdenky lze koupit v Informačním centru vedle radnice, start je letos opět od Infocentra. Tam je také sraz účastníků vždy čtvrt hodiny před startem – tedy ve čtvrtky v 16.15 a o sobotách, nedělích a asvátcích v 8.45. Cena zahrnuje kromě doprovodu průvodce i cyklomapu města Plzně a další užitečné materiály jako je letáček s povinnou výbavou kola atp. Informace o cykloprohlídkách lze získat v Informačním centru vedle radnice nebo na regionálním informačním portále pro cyklisty www.plzenskonakole.cz

Plzenskenovinky.cz informovala Radka Žáková, cykloprůvodkyně a autorka projektu Cykloprohlídky 2019.


(jv,plzenskenovinky.cz & lh,turistickelisty.cz, foto:r.žáková)