Jablonec nad Nisou je město specifické po stránce historie i architektury. Nenajdete zde renesanční zámek nebo středověké hradby, zato však láká obdivovatele secese a funkcionalismu. Právě funkcionalismus, geniálně jednoduchý a funkční architektonický sloh dvacátých let minulého století, se v Jablonci nachází hned na několika místech. Jedním z nich je i dominanta města – zdejší radnice. Budova byla postavena byla v letech 1931–1933 podle návrhu architekta Karla Wintera. Od začátku sloužila nejen jako administrativní budova, ale zároveň také jako společenské centrum s obchody, restauracemi a kinem.
„Radnici postupně vracíme její podobu, ať už se to týká jejího vnějšího vzhledu, tak interiérů. Splácíme tak dluh našim předkům a zejména architektu Karlu Winterovi. Radnice by měla svým vzhledem město důstojně reprezentovat a velmi mě těší, že se nám v uplynulém období podařilo najít podporu i finance, aby se tak opět stalo i v Jablonci,“ říká primátor Petr Beitl. Právě během Dne evropského dědictví mohou sami návštěvníci posoudit, jak se to daří. V každém patře radniční budovy čeká na návštěvníky něco zajímavého. Kromě tradiční obřadní síně a kanceláře primátora budou otevřené také vloni nově zrekonstruované zasedací místnosti a návštěvníci budou mít možnost nahlédnout i do velkého zasedacího sálu, který bude v té době před dokončením. Letos je opět po dvouleté pauze přístupná i radniční věž. „Veřejnosti ukážeme pamětní knihy, městská ocenění, reprezentační šaty a spolu s kronikářkou budou lidé mít možnost zalistovat i jabloneckou minulostí,“ zve k návštěvě Markéta Hozová, tisková mluvčí jabloneckého magistrátu.
Větší část oblíbené rodinné úkolové trasy se odehraje právě po budově radnice. Pomyslným průvodcem bude dětem i dospělým prvorepublikový starosta Karl R. Fischer a zavede účastníky jak do nové, tak i do původní radnice a také do muzea.
„V letošním roce si připomínáme 85. výročí otevření radnice a při této příležitosti jsme na Den evropského dědictví připravili malou oslavu, která vyvrcholí odpoledním programem před radnicí,“ prozrazuje Markéta Hozová. Od 13 hodin na návštěvníky čeká na schodišti dobová tančírna s hudebním doprovodem Jazztetu jablonecké zušky a Swingového orchestru Vladimíra Vláška. Tance z první poloviny 20. století předvede a zájemce naučí tanečníci z D..Swingu. V případě deště se tančírna přesune do vestibulu radnice. V 15 hodin přijde návštěvníky pozdravit starosta K. R. Fischer a možná se i spolu s primátorem zúčastní pokusu o vytvoření českého rekordu.
„Obestoupíme radnici a pokusíme si nejdelším živým řetězem předávat štafetu. Tou bude křišťálové jablko, jak jinak, když jsme v Jablonci,“ vysvětluje Lukáš Frydrych z Centra sociálních služeb, kde sami senioři přišli s nápadem vytvořit na počest radnice rekord. „Zapojit se mohou všichni děti, mladí i dříve narození, čím víc nás bude, tím líp,“ zve Frydrych.
Připomínkou osvíceného starosty bude i letošní pamětní ražba, která opět vznikla ve spolupráci se Střední uměleckoprůmyslovou školou a VOŠ a autorkami jsou studentky prvního ročníku oboru Ražené medaile a mince Kristýna Nová a Veronika Adamcová pod pedagogickým vedením Dis. MgA. Josefa Oplištila. Exhibiční ražba bude součástí prohlídky prostor školy a získají ji i účastníci poznávací úkolové trasy jako odměnu v cíli.
Do Kantorovy vily jen s předem vydanou vstupenkou
Poprvé se letos otevře jedna z funkcionalistických vil, která je nově v majetku města. “Kdo by chtěl vidět interiéry Kantorovy vily, ve kterých je zachováno mnoho původních prvků, musí si předem zajistit časovanou vstupenku na komentovanou prohlídku. Velikost vily a také fakt, že ji stále obývají běžní nájemníci, nám nedovoluje do interiéru nechat volně proudit davy lidí. Proto v rámci Dne evropského dědictví mohou lidé navštívit pouze zahradu anebo si předem zdarma vyzvednout vstupenku v turistickém infocentru ve dnech 12. a 13. září,” vysvětluje Petra Handlířová z Jabloneckého kulturního a informačního centra, které akci koordinuje.
Retro autobus propojí památky
15. září můžete v Jablonci navštívit i další zajímavá místa s programem – například sokolovna umožňuje prohlídky od sklepa až na věž, divadlo otevírá své zákulisí, v Domě česko-německého porozumění v Rýnovicích chystají stylové občerstvení a korálkovou dílnu… Tradičně jsou otevřené i kostely, Muzeum skla a bižuterie, Dům národopisců Schebalových, Městská knihovna či kino Junior.
Mezi jednotlivými památkami po celý den pendluje historický autobus. Podle zkušenosti bude bezpochyby plně vytížený. Jízda v něm je zážitek, který láká stovky návštěvníků, i když pohodlí moderních autobusů zdaleka nedosahuje. “V letošním roce bude pasažéry vozit socialistická Karosa LC 736 z osmdesátých let,” upřesňuje Petra Handlířová.
Vstup do památek je 15. září zcela zdarma. “Den evropského dědictví je společným dílem mnoha subjektů, nadšenců zapálených do historie a kultury našeho města. Bez jejich času, a práce by tak pestrý program nemohl vzniknout. Finančně akci podpořilo statutární město Jablonec nad Nisou,” připomíná na závěr Petr Vobořil, ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra.
Turistickelisty.cz informovala Bc. Lenka Klimentová, Krajský úřad Libereckého kraje.