V této kolekci originálních ilustrací, která obsahuje více než 1200 kusů, jsou zastoupena díla výtvarníků Josefa Ulricha, Věnceslava Černého, Miloše Nováka a Karla Šimůnka. Ilustrace od většiny z nich se objevovaly zvláště v knižní produkci pražského nakladatele Josefa Richarda Vilímka ml. na přelomu 19. a 20. století, za kterým v roce 1898 do Prahy přijel Karel May. I přes bouřlivou roztržku o výši autorského honoráře s ním nakonec uzavřel exkluzivní nakladatelskou smlouvu. Na vydávání ilustrovaných mayovek se i přes Vilímkovu nevoli tehdy rovněž zaměřil pražský nakladatel Alois Hynek, později Vojtěch Šeba a především pak nakladatelský tandem Toužimský a Moravec.
Originální černobílé ilustrace (lavírované kresby tuší) k mayovkám získalo Národní muzeum darem v roce 1974 od Jaroslava Moravce krátce před jeho smrtí. Jaroslav Moravec byl 13 let redaktorem v nakladatelství Jos. R. Vilímka a také jedním ze zakladatelů nakladatelství dobrodružné literatury Toužimský a Moravec v Praze. Tato firma zakoupila v letech 1927–1930 tyto originální ilustrace od nakladatele Vojtěcha Šeby, který je předtím získal od Jos. R. Vilímka.
V ilustracích ožívají příběhy ze slavných Mayových románů, které fascinují celé generace čtenářů. Kvůli nedokonalým dobovým reprodukčním technikám byly často ilustrace vytištěny v knihách nekvalitně. Dnešní digitalizační technologie nám ale umožňuje vychutnat si skutečnou výtvarnou podobu a propracované detaily originálních kreseb.
Návštěvník si na výstavě může prohlédnout knižní vydání děl Karla Maye v českém prostředí od počátku 20. století až do současnosti, a to ze soukromých sbírek. Doplněny jsou předměty odkazující na jejich známé filmové zpracování ze šedesátých let 20. století. Výstava je určena i dětem – najdou zde totem, figuríny indiánů a další zajímavosti.
Podle webu Národního muzea