Dům Štěpánka Netolického zve na výstavu Stanislava Holého Svět je báječné místo k narození

V sobotu 21. září se v Domě Štěpánka Netolického na Masarykově náměstí v Třeboni uskuteční vernisáž výstavy Svět je báječné místo k narozenímalíře, grafika, scénografa a ilustrátora Stanislava Holého. Výstava představí průřez tvorbou autora televizních postaviček ze Studia Kamarád a knih Procházky pana Pipa, Námluvy pana Pipa a mnoha dalších. K vidění bude od 22. září do 1. prosince 2019.

„Výstava je koncipována pro děti i dospělé a bude na ní prezentován výběr grafik, ilustrací a kreseb z let 1975–1995,“ říká koordinátorka výstavy Lucie Kukačková.Snovou krajinu protkanou pestrou škálou barev, známou především z příběhů legendárního pana Pipa, v galerijních prostorech Domu Štěpánka Netolického doplnífilmové a komerční plakáty, dekorace ze Studia Kamarád a také loutky, které nesou Holého nezaměnitelný rukopis. Chybět taknebudou plyšoví Jů a Hele, jejich věčný rival Muf, Tryskomyši a další známé postavy.

Foto z výstavy

„Název výstavy Svět je báječné místo k narozeníodkazuje k úvodním slovům básně ze sbírky Obrazy zmizelého světaLawrenceFerlinghettiho. Stejný název nese i otcova kniha ilustrací, která bude také součástí výstavy,“vysvětluje synvýtvarníka Matěj Holý.

K výstavě bude celý podzim probíhat doprovodný program, který připravil Dům Štěpánka Netolického. Kromě komentovaných prohlídek nabídne například také edukační programy pro školy.

Stanislav Holý(1943–1998) vystudoval VŠUP u prof. AdolfaHoffmeistera. Do povědomí veřejnosti se zapsal především jako výtvarník dětského televizního Studia Kamarád a výtvarným zpracováním titulků k filmu Jak svět přichází o básníky, jeho umělecký záběr byl však daleko širší. Od šedesátých let publikoval své humorné kresby v domácích i zahraničních periodikách. Ze stránek novin a časopisů si jeho díla našla postupně cestu na obrovské plochy pavilonů v Montrealu, Paříži či Tokiu – je autorem výtvarného řešení československé Expozice k Mezinárodnímu roku dítěte v Montrealu (1979), Pavilonu dětí ve vesničce UNESCO (Seibuen, Tokio, 1979) a pavilonu Zahrada dětí v Montrealu (1980). Realizoval po výtvarné stránce například také pavilon dlouhodobě nemocných dětí v Thomayerově nemocnici (1997). Díla Stanislava Holého byla zastoupena na mnoha výstavách v České republice i zahraničí.

Turistickelisty.cz informovala MgA. Lucie Kukačková, koordinátorka Centra Třeboňského rybníkářského dědictví v Domě Štěpánka Netolického


(lh,turistickelisty.cz,foto archiv, web CTRDDŠN)