Soubor je doplňován především v posledních deseti letech, kdy v muzeu pracuje preparátor Michal Štěpánský. Ten se problematice stavění koster a lebek intenzivně věnuje a získal v této preparátorské činnosti velké zkušenosti. Především jeho zásluhou se soubor rychle rozrůstá i o exotické druhy živočichů. V souboru jsou zastoupeny všechny skupiny obratlovců. Máme zde kostry a lebky ryb, obojživelníků, plazů, ptáků i savců.
Návštěvníci si budou moci prohlédnout kostru hada, želvy, drobných myší jako je rejsek nebo myšice i velkých druhů například ocelota. Bohatě budou zastoupeni také práci. Ukázky kostry žluny, koroptve, ťuhýka a dalších pěvců zvídavého návštěvníka jistě zaujmou. Také lebky si zaslouží pozornost. Postupně ukážeme lebky kajmanky dravé, hroznýše královského, pískomila mongolského, husy polní, výra, babirusy, agutiho a dalších druhů.
Vodní hrad Lipý založil rod Ronovců
Obdobně jako ve vídeňském přírodovědném muzeu je i náš soubor koster a lebek velmi ceněn. V průběhu měsíce dubna budeme kostry i lebky měnit, abychom jich ukázali co možná nejvíce. V našem kostráriu tak bude k vidění stále něco nového. Libereckenovinky.cz informovala Jana Jermanová Jakubská, vedoucí oddělení výstav, výchovy, propagace a galerie Vastivědné muzeum a galerie v České Lípě.