Filozofická fakulta prezentuje sakrální památky Varnsdorfu

Filozofická fakulta Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem za podpory Krajského úřadu Ústeckého kraje organizuje výstavu mapující příběhy kostelů ve Varnsdorfu. Na výstavě „VARNSDORFSKÉ KOSTELY poznejte bohatství vašeho kraje“ spolupracovali též odborníci z Národního památkového ústavu územního odborného pracoviště v Ústí nad Labem a pracovníci  z varnsdorfské pobočky vlastivědného muzea v Děčíně.

„Varnsdorf v minulosti i v dnešní době vždy stál na hranici. Bezprostřední kontakt se sousedním Saskem osobitě formoval tvář města i z hlediska církevní konfese,“ říká Mgr. Martin Zubík, autor výstavy a doktorand katedry historie FF UJEP.  

Rozmanitost území je z tohoto hlediska nejlépe patrná v počtu a v podobě chrámů. Vedle tradičního barokního kostela sv. Petra a Pavla vznikaly v období nebývalé ekonomické konjunktury na přelomu 19. a 20. století další reprezentativní svatostánky. Vůdčí roli v celé habsburské monarchii měl Varnsdorf v případě starokatolické církve.

Kostel sv. Karla Boromejského

„Naprosto špičkovými architektonickými počiny jsou evangelický kostel a nový katolický kostel sv. Karla Boromejského. Do výčtu byl zařazen i kostel v bývalé samostatné obci Studánka, která je dnes součástí Varnsdorfu,“ komentuje výstavu Martin Zubík.

Filozofická fakulta chystá celou řadu prezentací této výstavy. První se uskuteční již dne 27. června 2018 v Městské knihovně ve Varnsdorfu od 17:00 h. Na programu bude krátká prezentace výstavy spojená s komentovaným promítáním fotografií a návštěvou jednoho z kostelů.

Evangelický kostel ve Varnsdorfu

V průběhu letních měsíců bude možné si výstavu prohlédnout na varnsdorfském Hrádku. Výjimečná bude prezentace v  přímo v kostele sv. Petra a Pavla, která proběhne na konci září a na níž bude vedena i diskuse o významu a možnostem záchrany cenných sakrálních památek.

„Filozofická fakulta UJEP dlouhodobě podporuje vzdělávání v oboru dokumentace a prezentace hmotného kulturního dědictví. Cílem výstavy je srozumitelnou formou představit všem zájemcům o historii, nejen z Varnsdorfu a okolí, dramatické příběhy varnsdorfských kostelů, které tvoří stěžejní část památkového fondu města,“ uvádí prof. Michaela Hrubá, děkanka fakulty.

K výstavě byl vytvořen i specializovaný web přístupný na adrese ff.ujep.cz/vdf-kostely. Výstava je vytvořena v české a německé mutaci, aby oslovila nejen místní zájemce o historii a památky, ale také návštěvníky z nedalekého Saska.

Turistickelisty.cz informovala Mgr. Jana Kasaničová, tisková mluvčí UJEP.


(lh,turistickelisty.cz,foto UJEP)