Galerie na zlínském zámku objevuje dílo malířky Milady Schmidtové Čermákové

Neznámé dílo Milady Schmidtové Čermákové představí zlínská Galerie Václava Chada výstavou obrazů s názvem „Autoportréty a portréty“. Práce malířky, která započala svou tvorbu při studiích ve Zlíně, jsou takto komplexně prezentovány vůbec poprvé. Výstava bude přístupná až do 11. února 2018, zahajovací vernisáž proběhne 5. prosince od 17 hodin.

Milada Schmidtová Čermáková byla malířkou a kreslířkou. Její umělecké počátky jsou spojeny se Zlínem, kde v době druhé světové války studovala Baťovu obchodní akademii. Ovlivnili ji umělci ze Školy umění, se kterými se setkávala, i blízký přítel, malíř Václav Chad. K jejím prvním dílům patří surrealistický Válečný cyklus z roku 1944.

Po válce studovala bratislavskou uměleckou akademii, byla ale vyloučena. Odstěhovala se na Vysočinu, žila v ústraní a malovala již jen pro sebe. Proto její dílo není známé a veřejnost má možnost ses ním seznámit až teď. Práci Milady Schmidtové Čermákové objevuje společná výstava Galerie Václava Chada a Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

Výstava v Galerii Václava Chada představí autorčiny portréty a autoportréty. „Vedle jejich výtvarné kvality je na nich pozoruhodné i to, jak umělkyně vnímala pojem času, neboť nezřídka se v psychologické rovině jakoby nemohla vymanit z pout dávných vzpomínek, které projektovala do roviny mytického času,“ přiblížil spoluautor výstavy Ladislav Daněk.

Autoportrét malířky

„Ústřední postavení v portrétní kreslířské tvorbě Milady Schmidtové zaujímají portréty blízkých lidí a autoportréty, jež považovala za jeden v dlouhém čase se rozvíjející cyklus, který nazvala prostě Hlavy. Vedle něj vznikal rovněž obsáhlý cyklus Postavy, v němž jsou zachyceni lidé z jejího nejbližšího okolí,“ dodal Daněk.

Kresby často vytvářela neobvyklou technikou suchého uhlu smíseného s olejem, jiné jsou provedeny černou lavírovanou tuší, případně kombinací obou technik.

Zajímavostí je, že Milada Schmidtová Čermáková k malbě inspirovala i svou negramotnou matku Natálii Maslinkovou Schmidtovou, která se stala významnou naivní malířkou a jejíž díla jsou nyní zastoupená v soukromých i veřejných sbírkách po celém světě.

Turistickelisty.cz informovala Kateřina Martykánová,PR, Zlínský zámek.

(lh,turistickelisty.cz,foto Zlínský zámek)