Geologické výpravy turnovského muzea zavedou i za českými granáty

Také v letošním roce zve Muzeum Českého ráje v Turnově na geologické exkurze, které připravil geolog Jan Bubal.  Tyto výpravy, které zvládne každý průměrně zdatný turista, potěší nejen zájemce o geologické vědy, ale i všechny milovníky historie a přírody. K účasti je nutné přihlásit se na emailové adrese bubal@muzeum-turnov.cz, na telefonním čísle 778 779 917 nebo osobně na pokladně muzea. V případě přetrvávající pandemie a karantény mohou být exkurze přesunuty, nebo zrušeny; podrobnosti budou v dostatečném předstihu na webových stránkách muzea.

23. 5. Po stopách „českého granátu“ IV – tentokrát do Kolína
Ano, i v okolí Kolína se v minulosti těžily české granáty. Exkurze zavede do bývylých lomů a dolů v Ratboři, Sedlově nebo Bořeticích.

7. 6. Za hornictvím do okolí Nového Města pod Smrkem
U Nového Města pod Smrkem, mezi Měděncem a Rapickou horou, se v minulosti těžily rudy s obsahem cínu, ale i mědi, železa, olova a zinku. Účastníci se vydají do míst, kde těžba probíhala, a zkusí si nasbírat minerály, které se těžily.

27. 6. Krajina mladších prvohor v okolí Košťálova
V karbonu se vrásnily zdejší hory, v jejichž předpolí vznikaly pánve s jezery. Území, kde nyní žijeme, se tehdy nacházelo na rovníku, teploty zde byly vysoké a klima vlhké. O pár milionů let později, v období zvaném perm, se naše území posunulo více k severu. Probíhala zde intenzivní sopečná činnost, naše klima bylo velmi suché. A právě do těchto dvou období, karbonu a permu, výprava zavede.

5. 7. Exkurze do Polska
Na polské straně Krkonoš se nachází městečko Szklarska Poreba, v jehož okolí se nachází několik mineralogických lokalit. Kromě nejvýše položeného lomu ve střední Evropě, který těžil mohutnou křemennou žílu, dojde i na návštěvu dalších oblastí, kde bude možnost sbírat minerály, a také na návštěvu místního mineralogického muzea. V případě, že bude stále platit zákaz vstupu do Polska.

Podle webu Libereckého kraje

(lh,turistickelisty.cz,foto web LK)