Výstava Příběhy hradů Zlínského kraje byla slavnostně představena v sobotu 15. června, na dvaceti osmi panelech mapuje dosavadní výsledky dlouhodobého soustavného odborného bádání v oblasti stavebního vývoje hradních lokalit Zlínského kraje. Jednotlivé hradní lokality jsou na výstavě prezentovány fotografiemi ze současné doby, doplněny kresbami, které představují možnou podobu středověkých sídel z dob dávno minulých. Nedílnou součástí výstavy jsou i názorné ukázky památkové péče o torzální architekturu, která je velmi cenným a nenahraditelným zdrojem informací o dávno zapomenutých stavebních postupech.
„Nezastupitelnou roli v poznání stavebního vývoje hradů a dávného života na nich má archeologie. K poznání hradů na východní Moravě zásadním způsobem přispěl archeolog a historik Jiří Kohoutek (1952–2007), který prováděl rozsáhlé výzkumy na hradech Brumov, Lukov a pomocí zjišťovacích sond prováděl výzkumy i v dalších čtrnácti lokalitách Zlínského kraje,“ uvádí autor výstavy Jiří Holík.
Výstava si také klade za cíl, u příležitosti mapování uplynulých třiceti let památkové péče, představit veřejnosti metodický přístup aplikovaný při péči o torzální architekturu na území Zlínského kraje i v rámci spolupráce na územích Olomouckého a Jihomoravského kraje.
„Péče o torzální architekturu patří k nejtěžším úkolům v oblasti památkové péče. Diskuse nad tím, jak a zda vůbec o tyto památky pečovat a prodlužovat jejich existenci navzdory času, jsou vedeny dlouho a někdy i bouřlivě. A pokud tyto památky budou existovat, pravděpodobně nikdy neskončí,“ sdělila při zahájení výstavy ředitelka kroměřížského odborného pracoviště Národního památkového ústavu Nelly Komendová.
Výstava je zároveň poděkováním kolektivům i nadšeným jednotlivcům, kteří přispívají svým dílem k záchraně a prezentaci hradních zřícenin.
„Aby odborníci mohli bádat, odborníci i laici diskutovat a filozofovat, je nezbytné, aby tyto památky zůstaly fyzicky zachovány. To vyžaduje spoustu dřiny. Pravidelná údržba a péče je nutností, která je náročná nejen z finančního hlediska, ale zejména časového. Za tím vším jsou konkrétní lidé, jejichž jména i nadšení pro věc zůstanou většinou pro historii neznámé, přitom mají velký podíl na tom, že máme nad čím bádat a kde rozjímat,“ sdělila ředitelka Nelly Komendová.
Výstava je pro veřejnost otevřena od 16. června do 31. července 2019 v západním paláci hradu Lukov, vždy v návštěvní dobu. Vstup na výstavu je v rámci vstupného do areálu hradu.
Turistickelisty.cz informovala Mgr. Petra Zelinková,PR. Národní památkový ústav,územní odborné pracoviště v Kroměříži