Říjnová vlastivědná vycházka se promění v důstojnou oslavu mezinárodního dne archeologie. Termín se posouvá z třetí soboty na první, a to právě z důvodu chystané kompletní rekonstrukce Kotnova a Bechyňské brány a rušení expozice Táborský poklad.
„V podobě, jaká ji známe teď, už nebude nikdy k vidění,“ sdělil k unikátní expozici složené z jednoho z nejvýznamnějších nálezů z jagellonského období na našem území archeolog Husitského muzea František Janda. Stejně tak expozice v prostorách Bechyňské brány se po rekonstrukci objektu dočká zásadní proměny.
„Počítáme zde s několika tematickými okruhy, které by měly mapovat historii Tábora od pravěku až po rok 1648. S některými sbírkovými předměty z Táborského pokladu i ze stávající expozice se však návštěvníci znovu setkají,“ dodal František Janda. Bechyňská brána se otevře pro veřejnost v roce 2019. Do té doby bude v provozu pouze vyhlídková věž Kotnov.
Průvodci po obou končících expozicích budou archeologové Husitského muzea. Muzejní pedagožka ve spolupráci s archeologem Jiřím Bumerlem připravila speciální program pro děti, které čeká archeologické pískoviště a dobrodružná honba za pokladem.
Věž Kotnov v Táboře je jediným dochovaným pozůstatkem hradu
Kotnov a Bechyňská brána budou tento den pro veřejnost otevřeny od 9 do 18 hodin.
Turistickelisty.cz informovala Bc. Kateřina Mikulandová, Husitské muzeum v Táboře.