Námět výstavy není pouhou reflexí výtvarníkova jubilea. Symbolicky se totiž vrací také k Valterovu několikaměsíčnímu pobytu ve vězení, ve které se klášter dočasně od první poloviny 19. století proměnil, a kde byl Karel Valter vězněn gestapem za účast v protinacistickém odboji během druhé světové války.
Nemnoho kreseb a drobných předmětů z doby žaláře bude prezentováno i v rámci nadcházející výstavy. Hlavním námětem výstavy malíře, grafika, pedagoga a hudebníka však bude krajina, kterou Karel Valter zobrazoval od konce čtyřicátých let. Inspirací mu byla zejména rodná jihočeská zem, příroda a život v ní. Krajina kultivovaná člověkem, jeho zásahem, a zároveň krajina poetická, dramatická, plná motivů a barev. Na výstavě pod názvem Jihočeská krajina ze sbírek Husitského muzea najdete soubor papírotisků, temper na papíře a olejomaleb z období padesátých až osmdesátých let minulého století.
K výstavě vychází stejnojmenný katalog, který bude k zakoupení při vernisáži výstavy nebo v prodejně suvenýrů Husitského muzea v Táboře na Žižkově náměstí.
Turistickelisty.cz informovala Bc. Kateřina Mikulandová, Husitské muzeum v Táboře