Jedny karty nestačí: Barevný svět hracích karet

Nová výstava "Jedny karty nestačí", uspořádaná Jihočeským muzeem v Českých Budějovicích ve spolupráci s Clubem sběratelů hracích karet představí historii, vývoj kartýřského řemesla, pestrost karetních druhů, velikost karetních listů, jejich tvary, obsah či grafické zpracování. Expozice rovněž prezentuje touhu minulých i současných výtvarníků přinést svůj vlastní pohled, vlastní fantazii a kreativitu při ztvárnění karetních motivů. V nich se odráží historie i současnost, živá i neživá příroda, realita i abstrakce...

Návštěvníci se na výstavě seznámí se základními pojmy označujícími jednotlivé sady karet  a prohlédnou si výtvory nejvýznamnějších jihočeských  kartýřů a výtvarníků, Mikolášem Alšem počínaje, přes českobudějovického Macháčka, Weiberzahna, či jindřichohradeckého Landfrase.  Budou si moci prohlédnout i karetní hry navržené například Adolfem Bornem, či Karlem Tomanem. Širokou škálu karetních her zde zastoupí i dětské hry jakými jsou například Rolnička, Sherlock Holmes, kvarteta s dopravní tematikou, pohádková kvarteta, či kvarteta seznamující nás s rozmanitostí flóry a fauny. Milovníky tajemna v Jihočeském muzeu okouzlí staré tzv. cikánské věštecké karty, taroty i nejmodernější vykladačské karetní hry. Zastoupeny budou i exotické karty pocházející z Japonska, Číny, Vietnamu a Indie. Neméně zajímavou stránkou karetních listů jsou i jejich reversy s nespočetnými variacemi a dekory. Návštěvníci budou překvapeni i množstvím tvarů hracích karet, které se vyvinuly na základě technických možností výrobců a díky kreativitě výtvarníků. Tyto neobvyklé karetní hry jsou sběratelsky velmi atraktivní.

Foto z výstavy

Výstava není určena jen karbaníkům a milovníkům stolních her, ale je cílená i na širokou veřejnost ve snaze ukázat rozmanitost a krásu zábavy, která slouží nejen k rozptýlení, ale též k poučení. Právě v dnešní přetechnizované době počítačů může nabízená kratochvíle překlenout generační rozdíly a v rámci celé rodiny zpříjemnit prodlužující se podzimní večery. Návštěvníci si budou moci ve výstavním sále prohlédnout i karetní doplňky, jakými jsou karetní lisy, hrací stolky, či předměty s karetní tématikou. Připravené karetní hry budou vybízet malé i velké karbaníky k turnajům pořádaným přímo na půdě Jihočeského muzea.

Návštěvníci si mohou dále zakoupit dvouhlavé mariášové hrací karty "Alois Machaczek in Budweis", s německými kameny jež byly vydány speciálně u příležitosti této výstavy ve spolupráci se sběratelem karet Milanem Bednářem. Návštěvníkům bude k dispozici i katalog, který tematiku karetních her přiblíží ještě více. Účelem této publikace není historický rozbor, jak a kde vlastně karty vznikly. Není ani účelem pouštět se do filozofických úvah, proč právě karty se staly po staletí fenoménem lidské zábavy. Můžeme si ale připomenout, jaké druhy karet se u nás nejčastěji používaly a používají. Na jednotlivých exponátech se představují i techniky - od dřevořezu, přes perokresbu a fotografii, až po počítačové zpracování obrazu.

Výstava začíná  15.9.2017.

Podle webu Jihočeského muzea v Českých Budějovicích.

(lh,turistickelisty.cz,foto JM v ČB)