Již tento víkend si připomínáme 151.výročí bitvy u Hradce Králové

V letošním roce si připomínáme 151. výročí jedné z největších bitev 19. století. Vzpomínkové akce pořádá již 25 let Garda města Hradce Králové. Za tu dobu se podařilo vytvořit projekt, který každoročně přiláká do Hradce Králové a okolí tisíce milovníků historie z celého světa.

„Na letošní 151. výročí potvrdilo účast více než čtyři sta členů historických jednotek z Čech a zahraničí, čtyřicet koní, dvacet historických kanónů, povozy, atd. Na bojišti bude k vidění i život v historickém polním ležení. Atrakcí bude opětovná účast herce Václava Vydry, který opět ztvární postavu generálmajora Alfreda II. Windischgrätze,“ uvedl Radek Balcárek, ředitel projektu Königgrätz 1866.

Vyvrcholení vzpomínkových akcí bude tradičně na bojišti Chlum 1866, a to v sobotu 1. července 2017 ve 14 hodin, kdy proběhne bitevní ukázka  s  názvem  „Odděleně  pochodovat,  jednotně  udeřit!“ pojmenovaná podle strategie náčelníka pruského generálního štábu Helmuta von Moltke. Touto strategií se řídili Prusové v roce 1866, kdy vtrhli do Čech třemi víceméně samostatnými armádami, které nakonec udeřily společně v bitvě u Hradce Králové.

V Hradci Králové bude v rámci vzpomínkových akcí možné navštívit interaktivní program pro celou  rodinu s názvem „Dostaveníčko s rokem 1866“, který se bude konat na Masarykově náměstí v pátek 30. června od 15  hodin.

Návštěvníci se mohou těšit na pásmo historické muziky, ukázky dobového odívání, uniforem, výzbroje, ale i na jezdecké umění husarů, hulánů a kyrysníků v podání kaskadérů na koních. Součástí budou také jízdy historickým kočárem pro veřejnost.

Večer 30. června se koná ve 22.30 hodin pochodňový průvod zakončený  atraktivním  audiovizuálním  představením  s názvem  „Spící  lev  1866“,  v prostoru  pruského hřbitova na Chlumu. Letošní akce jsou opět díky trvalé podpoře města Hradce Králové a příspěvku Královéhradeckého kraje přístupné zcela zdarma.

Na přípravě programu se podílí Muzeum východních Čech, Komitét 1866 a  obec Všestary.

Z historie
Konflikt ve střední Evropě roku 1866 je znám pod názvem Prusko-rakouská válka, Německá válka či Sedmitýdenní válka.

Začátkem Prusko-rakouská války je 7. červen,  kdy Prusko obsadilo Holštýnsko (spravované tehdy Rakouskem), nebo přepadení Saska (rakouského spojence) Pruskem v noci z 15. na 16. června. Rozhodující událostí byla krvavá bitva u Hradce Králové 3. července 1866, druhá největší bitva 19. století, počtem bojujících vojáků vůbec největší bitva konaná na našem území - střetlo se v ní téměř 440 000 mužů.

Válka skončila vítězstvím Pruska, vyjednáváním v Mikulově a podpisem mírové smlouvy v Praze (Pražský mír) dne 23. srpna 1866. Tato válka je výjimečná tím, že nešlo o válku dobyvačnou. Území poraženého Rakouska zůstalo ze strany Pruska nedotčené. Bojovalo se o pozici velmoci v regionu. Před touto válkou bylo nejvýznamnějším státem regionu Rakousko. Po této válce se jím stalo Prusko, pro které bylo vítězství odrazovým můstkem pro vznik Pruského císařství a později jednotného státu Němců (s vyloučením Rakouska). Pro Rakousko znamenala porážka oslabení centralizovaného státu. Došlo k rozdělení země na Rakousko a Uhersko.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz & lh,turistickelisty.cz,foto archiv)