Do hudební a literární historie i obecného povědomí se Josef Kainar zapsal zejména jako autor desítek písňových textů, dodnes hojně interpretovaných. Uvedla pro Jihomoravskenovinky.cz Mgr. Miroslava Šudomová, Muzeum Brněnska, Památník písemnictví na Moravě.
„Cílem výstavy“, uvedl její kurátor Libor Kalina, „je nabídnout návštěvníkům portrét tvůrce, který se zdánlivě snadno vyrovnával se svou dobou. Navzdory tomu se však ani na okamžik nezpronevěřil své originální tvůrčí metodě, tedy ryzosti, opravdovosti a v nejlepším smyslu lidovosti svých veršů.“
Za sebou řazené „pokoje“ výstavy představují jednotlivé polohy autora. Jde kupříkladu o rybaření, které patřilo ke Kainarovým největším vášním. Také o lásku k vlakům, pocházel z „ajznboňácké“ rodiny a za války byl u železnice zaměstnán. Neodmyslitelnou složku tvoří muzikantství a hudba, sám hrál v mládí v tanečních orchestrech a nejméně jedna z jeho legendárních třinácti kytar jej neodmyslitelně provázela životem.
Dramatickou tvorbu Josef Kainar spojil po válce nejprve s Divadlem satiry bratrů Lipských, jeho zdaleka nejúspěšnější hrou se však stala v padesátých letech Zlatovláska, v níž osobitě zpracoval lidovou látku, zaznamenanou původně K. J. Erbenem. Samostatný oddíl výstavy se jmenuje Říkadla a Zlatovláska, především školákům a předškolákům nabídne interaktivní setkání s Kainarovou tvorbou pro děti.
Na své si v rajhradském Památníku ovšem přijdou nejen maturanti a milovníci poezie. Návštěvníci výstavy pro sebe možná objeví zajímavého ilustrátora, citlivého výtvarníka a uměleckého fotografa. Také jeho kreslený humor uvádí tvůrce, který nikdy nepostrádal osobitý nadhled pro chápavé zaznamenávání věcí a světa okolo sebe.