Na deseti stanovištích si mohou děti i dospělí prostřednictvím jednoduchých experimentů sami vyzkoušet, jak vznikají a fungují různé fyzikální jevy – pošlou zprávu potrubní poštou, různými způsoby vyrobí elektřinu, podívají se přes plexi-hranol, obslouží malé elektromagnetické dělo a podobně.
„Některé interaktivní exponáty na první pohled popírají základní fyzikální zákony, návštěvník se musí zamyslet, proč tomu tak je. A to je účel naší výstavy,“ říká konstruktér a pedagog Vítězslav Prokop, který je autorem exponátů.
Každý experiment je podrobně popsán a vysvětlen a návštěvníci získají informace také o významných osobnostech, které posouvaly fyziku vpřed. Expozici rozšiřují historické technické stavebnice včetně předchůdce populárního Merkuru, společenské hry, autíčka či pokojíček pro panenky. K unikátům patří zmenšená replika lehké vlakové nákladní soupravy podle originálu ze Škodových závodů Plzeň z 30. let 20. století, která byla vyrobena v letech 1943–1944 v dílnách Střední průmyslové školy strojnické v Brně v Sokolské ulici.
Výstava bude ve 2. patře muzea přístupná do 30. září společně s dalšími výstavami a stálými expozicemi. Informoval Magistrát města Brna.