Křížová cesta na Vysokém hřebeni vznikla díky léčivé vodě

Z konce předminulého století pochází křížová cesta na Vysokém hřebeni v lesích nad Bedřichovem. Roku 1878 ji nechal postavit Josef Klamt, majitel pozemku, na kterém křížová cesta dodnes stojí. Motivem k vybudování křížové cesty byl fakt, že poté, co Klamt užíval vodu z pramene, se mu zlepšil zrak. Proto kolem pramene nechal postavit kamennou studánku. V těsné blízkosti pak vznikla křížová cesta a postupem času i několik dalších nábožensky laděných staveb.

„Za vznikem řady památek jsou náboženské motivy nebo víra v to, že božím zásahem nastalo uzdravení či zázrak. Člověk, který za to pak cítil vděk, jej zhmotnil tím, že zaplatil třeba vybudování božích muk nebo právě křížové cesty. Díky tomu máme v krajině řadu drobných památek,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Křížová cesta

V roce 1903 bylo místo na Vysokém hřebeni vysvěceno a postupem času se stalo populárním cílem věřících i turistů. V jeho blízkosti byla postavena horská bouda, známá jako Hašlerova chata, která svého času sloužila také jako rozhledna. Původní chata se již bohužel nedochovala, na jejím místě dnes stojí hotel Murano.

Poutní místo se po roce 1989 dočkalo obnovy. V roce 1996 bylo na místě původní křížové cesty instalováno nových dvanáct zastavení, jejichž autorem je Reinhold Hüttmann. V jednom z kamenných bloků se nalézá oltářní malba na plechu od Libuše Rýdlové.

Turistickelisty.cz informovala Jan Mikulička, Krajský úřad Libereckého kraje

(lh,turistickelisty.cz,foto archiv LK)