Právě doba vlády císaře a také hudebního skladatele Leopolda I. (1640–1705) je epochou rozkvětu divadla a všech jeho známých forem. Druhá polovina sedmnáctého století zásadně ovlivnila umělecké smýšlení v zemích náležejících pod vládu Habsburků, což se promítne také do letošního programu festivalu Hortus Magicus. Zážitek z netradičního festivalu umocňuje prostředí nedávno rekonstruované Květné zahrady, jedné z památek UNESCO.
„Festivity ve formě velkých hudebně dramatických a tanečních produkcí nebo počátky rozvoje commedia dell’arte se staly tématem letošního ročníku,“ uvedla dramaturgyně festivalu Kateřina Fajtlová.
Hortus Magicus nabídne návštěvníkům skladby z doby Leopolda I. Zachovaly se v kroměřížském hudebním archivu poté, co je z vídeňského dvora získal biskup Karel z Lichtensteinu-Castelcorna. Díky tomu se tak diváci mohou těšit na hudebnědramatické představení Festa di Sua Maesta Caesarea Leopoldo (Slavnost jeho císařské milosti Leopolda I.) vytvořené speciálně pro festival. Jeho vyvrcholením pak bude velkolepý barokní ohňostroj Theatrum Pyrotechnicum. Jednotlivá představení uvedou špičkové soubory Ensemble Damian, Geisslers Hofcomoedianten, Plaisirs de Musique a další.
Pro nejmenší návštěvníky festivalu budou připravené hry, soutěže a těšit se mohou také na oblíbené pohádky a tvůrčí dílničky.
„O zábavu dětských diváků se postará Kejklířské divadlo z Doudleb se svou Velkou cirkusovou pohádkou. Oba dva festivalové dny pak protkne storytelling, v Česku ještě ne zcela běžný divadelní žánr. Skupina vypravěčů divákům nabídne příběhy z Ovidiových Proměn, tak často zpracovávaných i v umění vysoké dvorské kultury,“ podotkla Fajtlová.
Koňský balet
Jedním z vrcholů celého festivalu bude prezentace barokního jezdeckého umění v podání Národního hřebčína v Kladrubech. V neděli se návštěvníci festivalu Hortus Magicus mohou těšit na dva kladrubské bělouše a dva vraníky, kteří připomenou krásu koňského baletu, kterou obdivoval už císař Leopold I.
„Představení bude doprovázené hudbou a jezdci budou v barokních kostýmech. Předvedou nejen sestavy, kdy budou na koni, ale také koně takzvaně na ruce. Diváci se pak mohou těšit i na výklad o chovu kladrubských koní a tom, proč bylo toto starodávné plemeno vyšlechtěno a čím si získalo takovou oblibu,“ nastínil jeden z vrcholů letošního programu Ondřej Zatloukal, zástupce ředitele Muzea umění Olomouc.
Koňské představení tak volně navazuje na výstavu Koně v piškotech, která je k vidění v Arcibiskupském zámku Kroměříž a představuje návštěvníkům obrazovou a grafickou dokumentaci slavností 17. století s přepychovými kulisami barokního spektáklu. Návštěvníci festivalu Hortus Magicus mají vstup na výstavu zdarma.
Duchovní osa Moravy
Příznivci baroka si na své přijdou už v červenci. Pátý ročník Olomouckých barokních slavností začne 6. července a potrvá až do konce měsíce. Na návštěvníky tohoto festivalu čeká během čtyřiadvaceti dnů osm představení. Z toho budou tři barokní serenaty (La contesa de'numi, Il natal di Giove a La Senna festeggiante), čtyři neobarokní opery (Endymio, Yta Innocens, Coronide, Lacrimae Alexandri magni) a jedna pantomima se zpěvy (Harlekýnova dobrodružství). Červencové Olomoucké barokní slavnosti společně se zářijovým festivalem Hortus Magicus tvoří ucelený program podpory staré hudby a kultury pod jednotícím názvem Duchovní osa Moravy, která spojuje významné rezidence olomouckých biskupů a arcibiskupů.
Turistickelisty.cz informovala Mgr. Dagmar Šnajdarová, PR, Národní památkový ústav, Územní památková správa v Kroměříži.