Loučení s Asií v paláci Kinských

25. února 2018 bude uzavřena expozice Umění Asie v paláci Kinských na Staroměstském náměstí. Děti a mládež do 26 let má vstup zdarma, připraven je i doprovodný program ve výstavě. Sbírka umění Asie a Afriky spravuje více než 13 tisíc předmětů původem z Japonska, Číny, Koreje, Tibetu, jižní a jihovýchodní Asie, islámské kulturní oblasti a Afriky. Svým rozsahem a významem patří tato sbírka k předním svého druhu v Evropě.

Foto z výstavy

Od svého založení v roce 1951 byla systematicky rozšiřována jednak cílenými nákupy, převody z jiných veřejných institucí, stejně tak se dále průběžně rozrůstá o odkazy a dary soukromých sběratelů. Zásadní význam sbírky proto spočívá také v tom, že téměř přesně dokumentuje obraz sběratelství asijského umění v českých zemích přibližně od poloviny 19. století do současnosti.

Foto z výstavy

Sbírková expozice Umění Asie v paláci Kinských na Staroměstském náměstí se 25. 2. 2018 uzavře a během následujících let přesune do vhodnějších prostor.

Do 25. února 2018 jsme pro Vás v rámci zimní obměny sbírkové expozice pod názvem Loučení s Asií připravili speciální výběr mistrovských děl, který zahrnuje ukázky tvorby nejslavnějších čínských malířů 20. století Čchi Paj-š’e, Li Kche-žana nebo Sü Pej-chunga i indické miniatury 18. století. Zároveň představí několik čínských maleb pocházejících z nákupu prezidenta Masaryka, který v roce 1931 navštívil v Mánesu výstavu čínského umění Josefa Martínka a vybral zde 96 děl, jež zakoupil ze svého jubilejního fondu pro budoucí sbírky Národní galerie. Díla byla ze sbírek Pražského hradu skutečně převedena až roku 1953 a dnes patří k nejzajímavějším ukázkám staré čínské malby na našem území. Z japonského umění se představí rané dřevořezy, současné kaligrafie, část unikátního cyklu „Kniha vějířů“ a jako dílo sezóny nově získaná laková plaketa s portrétem Jeana Domata.


Podle webu NG v Praze

(lh,turistickelisty.cz,foto NG)