V prosinci, kdy si připomínáme narození Bohuslava Martinů, vychází v Karolinu - nakladatelství Karlovy univerzity – druhé, přepracované a ilustrované vydání stěžejní knihy o tomto hudebním skladateli. Bohuslav Martinů se narodil mezi nebem a zemí. A pokud staneme u rodinné hrobky Martinů, uvidíme kostelní věž - místo narození a posledního odpočinku je v přímém pohledu. Toto osudové rozpětí je symbolicky obsaženo v nové verzi knihy, počínající náznakem skladatelova neobyčejného zrodu v blízkosti oblak. Proti titulu je totiž použit citlivý dřevoryt Jiřího Šindlera a jako grafická tečka knihy je umístěna fotografie starého hrobu rodiny Martinů. Běh života Bohuslava Martinů kopíruje dějiny naší vlasti ve 20. století, s jejími otřesy, vzestupy i pády. Jak byl a je tento skladatel český i světový, dokládá Mihuleho kniha podrobně, jednoznačně a nepodbízivě.
Profesor Jaroslav Mihule svůj život spojil s oddaným zájmem o život a dílo Bohuslava Martinů. Kromě rozsáhlé vlastní bibliografie na toto téma je autorem moderní a přívětivé expozice „Barevný svět Bohuslava Martinů“ v poličském muzeu. Pro Poličku i zájemce o Martinů je důležité, že zde je kromě možnosti navštívit rodnou světničku i kvalitní zázemí v muzeu – Centru Bohuslava Martinů. Je dobré, když se věci smysluplně propojují.
Kniha Jaroslava Mihuleho „Martinů – osud skladatele“ vystihuje podstatu a zná duchovní zdroje. Potěší důvěrnou znalostí místních reálií. Má kultivovaný jazyk, hloubku a pravdivost sdělení. Je plně profesionální, čtenářsky atraktivní a souhrnně řečeno noblesní - novou dimenzi získala nyní také bohatou grafickou dokumentací, která se opírá o fondy Centra Bohuslava Martinů. Je mimořádně přínosná pro propagaci Martinů i české kultury jako celku.
Turistickelisty.cz informovala Alena Zavoralová, Městské muzeum a galerie Polička.