Mezinárodní den archeologie v Podřipském muzeu

V rámci mezinárodního dne archeologie v Podřipském muzeu bude v sobotu 21.října od 13 do 17 hodin představen středověký mincovní poklad na Roudnicku. Pole v blízkosti Roudnice vydalo tajemství staré několik staletí. Jedná se o nález 1310 kusů různých mincí. Společně s nimi byly nalezeny zbytky hliněné nádoby a jeden kovový háček, který byl pravděpodobně součástí textilního měšce.


Ilustrační foto

Rozsáhlý nález pokladu, odborně nazývaného depot, se podařil skupině detektoristů, která byla poučena a nalezené předměty odevzdala archeologovi Milanu Sýkorovi z mosteckého Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech. Zde je na místě zmínit, že takto postupovali v době nepřítomnosti archeologa Podřipského muzea, který byl v té době na zahraničním výzkumu. Na tomto místě bychom chtěli dodat, že s ohledem na zachování dalších kulturních dědictví nebudeme zveřejňovat přesné místo nálezu. Mincovní depot podle řady indicií pochází z období mezi 14. a 15. stoletím a patří v naší oblasti k ojedinělým. Krátká doba od nálezu zatím umožnila jen zběžné odhady. Jsou zde zastoupeny stříbrné mince zvané pražské groše a míšeňské groše, pak české haléře a bavorské feniky. Pražský groš představoval na našem území ve 14. a 15. století základní měnovou jednotku (jeden pražský groš měl hodnotu dvou míšeňských grošů).

Přesnější určení všech kusů bude možné až po náležitém ošetření, kdy bude možné hlavně u grošů stanovit celé jméno panovníka a mincovní značky, které jsou ukazatelem přesnější datace ražby mincí. Hypoteticky je možné za původního majitele považovat obchodníka přicházejícího z Lužice nebo se mohlo jednat o část vojenského žoldu. V uvedenou dobu byla Roudnice obléhána vojsky krále Jiřího z Poděbrad. K této doměnce vede velké množství mincí nízké hodnoty. Další a také jediná zmínka z Roudnice o podobném mincovním nálezu pochází z roku 1878, ve které je uvedeno, že občan Popper při rekonstrukci tzv. Horákova domu nalezl blíže neurčené množsví starých mincí. Nález se však nepodařilo zachovat a tudíž žádné další informace o něm nejsou dostupné.


Podle webu Podřipského muzea

(lh,turistickelisty.cz,foto Podřipské muzeum)