V poličském muzeu se rozhodli vyslovit nevyslovitelné přednáškou o Bohuslavu Martinů: Polní mše (1939), Památník Lidicím (1943), doplněnou o hudební ukázky a představení originálních partitur ze sbírek muzea. Přednášet bude docentka Monika Holá, muzikoložka muzea Polička. „Život a dílo hudebního skladatele Bohuslava Martinů zachycují evropskou pamět 20. století. Československo bylo okupováno fašistickým Německem. Boj proti nesvobodě vystihl Martinů v Polní mši v roce 1939, kterou věnoval českým vojákům, kteří z vlasti uprchli bojovat do zahraničí proti fašismu. Byli to i piloti účastnící se letecké bitvy o Anglii. Když čeští výsadkáři z Anglie zabili v okupované Praze prominentního nacistu Reinharda Heydricha, bylo to považováno za nejvýznamnější odbojový čin v okupované Evropě. Kruté řádění nacistů, které mělo být odvetou za Heydrichovu smrt, vedlo také k vyvraždění obce Lidice (1942). Martinů v americkém exilu složil skladbu Památník Lidicím (1943),“ uvádí. Přednáška se koná 18. května od 18.00 hodin.
Na výstavě KOLONIÁL KARLA BAIZY aneb z historie obchodu a obchodování můžete zavzpomínat na dětská léta, kdy si každý z nás jako dítě hrál někdy na obchod. V „trafice“ a „hokynářství“ budete mít možnost navázat vztah prodávajícího a kupujícího, vyzkoušet smlouvání o ceně, vyzdvihnout novinky a senzace v tisku atd. Seznámíte se s významem neznámých pojmů (např. hokyně, sáh. Seznámíte se s dobovými mírami a váhami, s cenovými poměry a platy, ale mohou získat zručnost také v motání kornoutu, vážení na vahách, měření textilu aj. Zároveň si uvědomíte podobnosti a odlišnosti v obchodování dříve a nyní: jaké to bylo před „digitální dobou“, jak se šířilo zboží a informace. Inspirací ke vzniku výstavy byla knížka Karla Poláčka „Bylo nás pět“.
Pro milovníky ilustrací je to pravé výstava Pohádkový svět Zdeňka Smetany. Výstava představí známého výtvarníka, režiséra, scénáristu a animátora autora podoby Křemílka a Vochomůrky, Rákosníčka i Malé čarodějnice. Ale ukáže také jeho tvorbu, kterou ocení dospělí diváci - soubory suchých jehel, kreseb přísloví a pořekadel. Nechte se vlákat do Pohádkového světa a objevte společně s námi jeho bohatou fantazii a výtvarný rukopis, který se nesmazatelně vtiskl do paměti mnohých z nás. Výstava bude zahájena v sobotu 20. května 2017 ve 14.00 hod. v barokní radnici na Palackého náměstí v Poličce. Vernisáž nebude tentokrát určena pouze dospělému návštěvníkovi, ale především dětem! Čekat proto můžete nejen známé pohádkové melodie v podání žáků hudebního oboru ZUŠ Bystré, ale také tvořivou dílnu, kterou připraví animátorky z brněnského Studia Scala.
A co takhle vyrazit protáhnout nohy a vystoupat 194 schodů přímo do rodné světničky světoznámého umělce Bohuslava Martinů? Ta se nachází ve věži novogotického kostela sv. Jakuba a zároveň vám skýtá krásný výhled na město a okolní krajinu z výšky 36m. Dále se můžete těšit i na vystoupání na ochoz městských hradeb, jedněch z nejzachovalejších ve střední Evropě. Hradební zeď má úctyhodnou šířku 2 až 2,25 m, je až 8 m vysoká, zpevněná 19 půlválcovými do města otevřenými baštami. Hradby jsou dodnes zachovány a v délce 1220 m obepínají celé historické jádro města. Procházka kolem je příjemným zpestřením kterékoliv části dne či noci.
Tak vzhůru za dobrodružstvím, poznáním a zážitky.
Víte, že MDM se slaví po celém světě a v každé zemi je slaven po svém. Nejen v ČR je nejrozšířenější, dnes již proslulá muzejní noc, kdy jsou všechna muzea otevřena přes noc a ukazují něco neobvyklého či unikátního. V Poličce se koná 3. 6. 2017 pod názvem Čas pro neobyčejné zážitky a do již tradiční akce se společně s muzeem zapojí mnohé místní instituce: knihovna, farnost, centrum volného času, IC, rodinná centra…, ale také podnikatelé a další. Dohromady je připraveno 15 neobyčejných zastavení. Dveře poličského muzea jsou pro vás otevřeny od úterý do neděle, každý den od 9.00 do 17.00 hodin. Do expozic a na výstavy centra můžete očekávat slevu 50% a na Rodnou světničku Bohuslava Martinů a Gotické opevnění města 10% z ceny vstupného.
Turistickelisty.cz informovala Alena Zavoralová, Městské muzeum a galerie Polička.