Psal se rok 1938 a Československo se ocitlo v bezprostředním ohrožení nacistického Německa.„Budeme se bránit,“ zaznělo z úst představitelů našeho státu.Události tak vyústily ve všeobecnou mobilizaci. Co všechno se okolo ní odehrálo, kolik a jakých pevností bylo na obranu pohraničí vybudováno a jakou měla armáda techniku?Nejen na tyto otázky nabídne Pevnost poznání odpověď prostřednictvím bohatého programu.„Předvedeme modely předválečného pohraničního opevnění, olomouckého letiště a vojenské techniky. Díky úctyhodnému rozměru modelu olomouckého letiště si návštěvník utvoří detailní obraz
o předválečném československém letectvu a na objektech opevnění se seznámí s důmyslnými inovacemi na poli opevnění i ve vztahu s naší stálou expozicí. Ta představuje vývoj opevnění od středověku až po 19. století,“ pozval na program Tomáš Arnold, koordinátor expozice Věda v pevnosti. Zájemci si také vyrobí řopíky (objekty opevnění) nebo protitankové ježky (významný československý vynález).
Dobové filmy ukáží odlišný pohled na mnichovskou kriziTým popularizačního centra akci připravilo ve spolupráci s Fort Models,rodinnou firmou Pavla Samkaprodukující sádrové modely československého opevnění, a spolkem Aviatik-csOlomouc. Ten se zaměřuje na leteckou historii a modelářskou činnost. Kromě modelů bude v pevnosti i bohatý interaktivní program zahrnující dobové týdeníky a archivní záběry britské provenience, které ukazují mírně odlišný pohled na mnichovskou krizi, než na jaký jsme zvyklí. Díky tomu si návštěvníci uvědomí, jak si každý stát, kterého se krize týkala, tuto dějinnou událost vykládal odlišně.
V rámci programu se v neděli 23. září ve 14 hodin představí kniha Mobilizace ve fotografii a uskuteční se také křest výpravné publikace Mobilisace 1938. Mezi vojáky i civilní obyvatele té doby se čtenáři knihy přenesou díky desítkám přiložených dobových artefaktů, které jsou téměř vždy věrnou kopií originálů.
„Najdete mezi nimi návod na obsluhu plynové masky nebo pokyny civilní ochrany, jak se chránit před bombardováním a plynovým útokem. Realitu bojů s nacistickými záškodníky dokumentují autentická hlášení či příkazy určené velitelům pevnostních objektů. Unikátní stavební plány pevnostního objektu jsou důkazem důmyslnosti obránců,“ přiblížil obsah knihy Pavel Pospíšil, ředitel nakladatelství Extra Publishing, který publikace osobně představí spolu s editorem Martinem Brabcem a autorem fotografické knížky Jiřím Suchánkem.
Turistickelisty.cz informovala RNDr. Gabriela Sýkorová Dvorníková, tisková mluvčí, Univerzita Palackého v Olomouci.