Pozornost expozice je však upřena i na dramatický přelom 16. a 17. století a jeho hlavní představitele, tedy na generaci Karla staršího ze Žerotína či knížete Karla z Liechtensteinu, kteří sehráli klíčovou roli v časech vyostřených náboženských sporů, ústících do stavovského povstání, jehož porážkou šťastné období v dějinách země skončilo. Kromě těchto dvou aristokratů, přátel z mládí, kteří vlivem vyhrocených společenských poměrů skončili na zcela opačných názorových stranách, se mezi moravskými stavy nacházela řada dalších pozoruhodných osobností – odvážných vojáků, intelektuálů, milovníků knih a umění, zbožných věřících, politiků, uhlazených dvořanů, dobrých hospodářů, ale i kariéristů a politických intrikánů.
Záměrem expozice Moravský aristokrat v labyrintu světa je nahlédnout do jejich životů – vzdělání, majetků, zálib, sídel a každodennosti, tak aby byl co nejvíce přiblížen životní styl jejich doby. Nejdůležitějším „exponátem“ expozice však zůstává samotný zámek v Bučovicích, jedna z inkunábulí renesančního umění na Moravě a zároveň skvost evropské pozdně renesanční architektury, v jehož zdech je příběh renesanční aristokracie přítomen dodnes. Expozice, v níž bude možné na jednom místě spatřit to nejlepší z období renesance, co se dochovalo na moravských hradech a zámcích, se nachází v prvním patře východního křídla zámku, kde dosud byla ubytovna pro průvodce a skladovací prostory. V souvislosti s novou expozicí byly rehabilitovány prostory někdejšího raně barokního apartmánu knížete Maxmiliána z Liechtensteinu a spolu s nimi zde bylo vybudováno i nové sociální zařízení včetně bezbariérové toalety v přízemí zámku.
„Zámek v Bučovicích patří k nejvýznamnějším památkám ve správě Národního památkového ústavu. Přestože může nabídnout mimořádně kvalitní renesanční architekturu a zejména evropsky zcela unikátní interiéry, na jejichž dekoracích se podílel císařský antikvář Jacopo Strada, zámek zůstává návštěvníky poněkud opomíjen. Od nové expozice věnované moravské šlechtě období renesance a manýrismu tedy očekáváme zejména zvýšení návštěvnického zájmu a tím i návštěvnosti. Věřím, že spolu s novou expozicí si návštěvníci znovuobjeví i samotné Bučovice. Je opravdu co objevovat.“ sdělila generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryzcková.
A ředitel Územní památkové správy v Kroměříži Jan Slezák paní generální ředitelku doplnil: „Nová expozice Moravský aristokrat v labyrintu světa představuje stěžejní akci Roku renesanční šlechty, jehož hlavním garantem je Národní památkový ústav, územní památková správa v Kroměříži. Radost mám zejména z toho, že se veřejnosti otevřely dosud nepřístupné části zámku, které zároveň prošly památkovou obnovou. Byli bychom rádi, kdyby expozice sloužila zejména školním výletům, exkurzím a dětem. V interaktivní expozici se dozvědí vše podstatné o moravské renesanční šlechtě, v historických sálech si pak zažijí renesanci na vlastní kůži. Pro děti je v expozici připraven speciální hrací a naučný koutek i videosál.“
Turistickelisty.cz informovala Mgr. Dagmar Šnajdarová, PR NPÚ ÚPS Kroměříž.