Ve Slovenském národním muzeu v Martině jsou uloženy početné sbírky lidového oděvu a textilu. Největší skupinu v tomto fondu tvoří ženské čepce, které v minulosti představovaly neodmyslitelnou součást ženského oděvu. Z více jak desetitisíce kusů vybrala kurátorka Mgr. Eva Dudková cekem sto čepců, které reprezentují nejen různorodost tvaru a výzdoby jednotlivých regiónů, ale i příležitostí, na kterou se nosily či prostředí, ve kterém se pohybovaly jejich majitelky. Na výstavě tak budou moci návštěvníci mimo svátečních čepců vidět i čepce pracovní, svatební, smuteční či městské. Zajímavé jsou také pokrývky ženské hlavy, které do sbírek muzea věnovaly různé spolky či významné osobnosti.
V průběhu dlouhodobého vývoje oděvu ve všech vrstvách společnosti na území Slovenska, jako i u ostatních národů, patřilo významné místo pokrývce ženské hlavy. Nošení čepce mělo v lidovém prostředí v minulosti jednoznačný význam. Potvrzovalo, že žena je vdaná. Mimo vdaných žen ho nosily i svobodné ženy, které měly dítě – „prespanky". Takové vyjádření stavu se přísně dodržovalo do té doby, dokud se nosil tradiční oděv.
Vzhled a výzdobu čepců ovlivňovaly geografické, hospodářsko-sociální a kulturní podmínky. Nemalou měrou se na tomto složitém procese podílely i migrace obyvatelstva, administrativní zákazy a nařízení, soudobá móda a obchod.
Výstava Krása pro ženu stvořená tématem volně navazuje na předcházející výstavu Božena Rothmayerová Horneková a Alice Masaryková. Svěřenkyně a mentor 1926–1939, neboť Alice Masaryková nacházela zálibu ve sbírání tradičních textilií a podporovala zachování tradic slovenského venkova. Výstava bude přístupná od 12. října 2019 do 29. března 2020.
Turistickelisty.cz informovala Martina Hofmannová, Muzeum hlavního města Prahy