Grafický pohled na Prahu z roku 1606 vznikl především jako reprezentativní dílo k oslavení města Prahy. Prospekt není prvním vyobrazením Prahy, nejstarší známý pohled na město byl vytvořen již v roce 1493 a v průběhu 16. století vzniklo několik dalších. Zpravidla se jednalo o díla sloužící jako ilustrace historiograficko-topografických kompendií, ojediněle o samostatné grafické listy.
Sadelerův prospekt představuje unikátní ikonografický pramen, který poměrně přesně zachycuje podobu města na počátku 17. století a je dodnes hojně využíván historiky, archeology a památkáři k jeho bližšímu poznání.Na počátku 17. století město zažívalo své druhé vrcholné období, když sem Rudolf II. v roce 1583 přenesl své panovnické sídlo. Díky přítomnosti císařského dvora v Praze se česká metropole mohla znovu srovnávat s ostatními evropskými centry politického a kulturního života.
Veduta výrazně předčí své starší předchůdce jak v rozměrech, tak v detailu provedení a kvalitě uměleckého zpracování. Celý prospekt, složený z devíti samostatných listů, měří na šířku přes tři metry, a je tak největší pražskou vedutou provedenou grafickou technikou vůbec.
Multimediální instalace Praha 1606 přibližuje animovanou formou a prostorovým autorským zvukem téma „Sadelerova“ prospektu, pohledu na Prahu pocházejícího z roku 1606. Prezentace je koncipována formou velkoplošné projekční plochy instalované do prostoru sálu, který je technicky vybaven akustickými prvky a ostatním potřebným mobiliářem.
Navržená projekční plocha je přibližně 1,2 m vysoká a téměř 10 m široká (9,7 m). Je tvořena ze šestnácti LCD monitorů s úhlopříčkou 55”, které jsou rozmístěny ve dvou řadách po osmi monitorech (8x2). Nedílnou součástí animace je speciálně komponovaná hudba a zvuky města, které zprostředkovává 7kanálové ozvučení prostoru.Na animaci můžeme nalézt více než 900 postav.
Turistickelisty.cz informovala Martina Hoffmanová, Muzeum hlavního města Prahy