Muzem hl. m. Prahy představí v rámci cyklu malých výstav Předmět sezóny výsledky záchranného archeologického výzkumu z roku 1999 v Praze-Ruzyni, konkrétně na stavbě Pražského okruhu severně od jeho křížení s ulicí Karlovarskou. Výsledkem tohoto výzkumu byl nález dosud neznámého naleziště se stopami osídlení z různých období pravěku a také hromadný nález broušených kamenných nástrojů i zlomků nádob kultury s vypíchanou keramikou, které výstava představí návštěvníkům.
Archeologický záchranný výzkum provádělo Muzeum hl. m. Prahy v roce 1999, během něho archeologové objevili dosud neznámé naleziště se stopami osídlení z různých období pravěku.
Ve výklenku ve stěně jedné ze sídlištních jam z mladší doby kamenné bylo ukryto několik broušených kamenných nástrojů, jejich polotovary a také brousek. Kromě brousku z pískovce byly všechny další kusy vyrobené ze zelenošedé metamorfované horniny, zvané „metabazit typu Jizerské hory".
Zlomky nádob kultury s vypíchanou keramikou ve výplni jámy datují tento nález do období 4800–4500 př. n. l. Nástroje ukryl do výklenku pravděpodobně jejich výrobce, protože depot obsahuje finální výrobky, brousek k jejich výrobě i polotovary v různém stupni opracování.
Malá expozice představí návštěvníkům z archeologických nálezů např. předměty: klíny, sekerky, zlomky nádob a nástrojů, které jsou datovány do období 4800–4500 př. n. l. Zároveň muzeum uvede krátký dokumentární film z roku 1999 Objev depotu kamenných nástrojů, Praha-Ruzyně, který při příležitosti nálezu vznikl.
Turistickelisty.cz informovalo Muzeum hlavního města Prahy