Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích zve na výstavu Zrození kovu

Výstava Zrození kovu - Příběh bronzu a železa zanese návštěvníky hluboko do pravěku, až do dob, kdy lidstvo oslnila zlatavá záře kovů.

Foto z výstavy

Prvními kovy, které člověk držel v rukou před mnoha tisíci lety, byly zlato, stříbro a měď, které se v přírodě vyskytují v surovém stavu. Nejstarší nálezy dokládající zpracování kovů pocházejí z východního Turecka (Ergani Ma´den) a z okraje severoiránské pouště (Talmessi, Amarak) ze 7. tis. př. n.l. Ohromný rozvoj metalurgie a používání kovů však souvisí až s objevem slitiny mědi a cínu – bronzu, který se poprvé objevuje na Předním východě kolem roku 3300 př. n. l. Dodnes nejrozšířenější a nejpoužívanější kov – železo pak poprvé uměle vyrobili v prvních třech čtvrtinách 2. tisíciletí př. n. l. Chetité žijící na území Malé Asie. Odtud se postupně dovednosti rozšířily do ostatních krajin.

Foto z výstavy

Jak se těžila ruda, co bylo pražení, kdo u nás kul železo a jak vypadaly pravěké vysoké pece? To vše se na naší výstavě můžete dozvědět. A mnohem více: seznámíte se s odléváním na ztracenou formu, jak se vyráběl drát, co je to kadlub a co vlastně byla granulace. Spatřit zde můžete nejen výrobky z kovů – zbraně (meče, sekery), nářadí (srpy, kladiva, dláta, …), šperky (náramky, spony, jehlice, náhrdelníky), ale i trojrozměrné modely – např. pravěký důl na surovinu či pohřebiště v Žákavě.

Foto z výstavy

Na své si přijde i něžné pohlaví, které může obdivovat módu doby bronzové, zhotovenou podle dochovaných nálezů celých oděvů z dánských mohyl a pokochat se šperky nalezenými na našem území.

Turistickelisty.cz informovala Mgr. Tereza Pelcrová,PR, Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích, p.o.

(lh,turistickelisty.cz,foto  Muzeum jižního Plzeňska)