Muzeum Vysočiny Jihlava zve na přednášku JAK SE DĚLÁ IKONA

Ve čtvrtek 12. září se v Malovaném sále od 17:00 uskuteční  přednáška Jany Baudišové JAK SE DĚLÁ IKONA. Přednáška se koná v rámci výstavy Ikony - Obrazy neviditelného světa, kterou pořádá Muzeum Vysočiny Jihlava společně s Pravoslavnou církevní obcí v Jihlavě.      

Ilustrační foto

Ikona je náboženský obraz (přenosný nebo součást ikonostasu) užívaný v oblasti východního křesťanství, tedy v pravoslavné a řeckokatolické církvi. Námětem ikon je vyobrazení Krista, bohorodičky a světců a výjevy z jejich života.

Zobrazování na ikonách i jejich technické zhotovování se řídí přesnými pravidly - tzv. „kánonem“. Zvláště způsob zobrazování osob na ikonách podléhá přesným definicím, stanovujícím kdo a jak může být na pravé ikoně zobrazen. Západní náboženské obrazy nepovažují pravoslavní za ikony. V pravoslavném chrámu by správně nemělo být žádné zobrazení, které není v souladu s ikonografickým kánonem, a už vůbec ne žádné sochy. Ikona je především liturgickým předmětem, který slouží při uctívání Boha.

Ikony byly psány na dřevěné desky, nejprve tzv. enkaustikou (malířská technika helénisticko-egyptského původu užívající jako pojidlo barev vosk), později temperami.

Turistickelisty.cz informovala Dana Oberreiterová, Muzeum Vysočiny Jihlava

(lh,turistickelisty.cz,foto Muzeum Vysočiny Jihlava)