Ikony jsou vytvořeny pomocí kánonu, který je společným dílem církevních otců a ikonopisců. Proto vyjadřují obecné církevní hledisko, zabývající se smyslem lidského života. Kanonicky vytvořená ikona má za úkol podat prostřednictvím obrazu tutéž pravdu o záchraně člověka pro věčný život v Bohu všem členům církve napříč prostorem a časem. Kánon přitom nespoutává umělce vnitřně, duchovně nebo umělecky, ale slouží jako pomoc při ztvárňování hlubokého duchovního obsahu.
To, že ikony dokáží tak intenzivně promlouvat k srdci mnohých lidí i dnes, ovšem není jen dílem kánonu. Ve vrcholném období ikonopisectví byli autory ikon především mniši, kteří žili hlubokým kontemplativním životem. Můžeme se dokonce v souladu s pravoslavnou teologií vyslovit v tom smyslu, že „viděli Boží slávu“. To, co pronikalo jejich duše, vkládali do svých děl. Stali se tak vzorem pro celé další generace ikonopisců.
Na výstavě se zájemci seznámí také s nejznámějšími poutními místy spojenými s pravoslavím, s nejdůležitějšími náboženskými motivy, které ikony zachycují, a prostřednictvím ikon se představí také čeští světci.
V rámci konání výstavy proběhnou v Malovaném sále muzea také 2 přednášky. 12. září se uskuteční přednáška „Jak se dělá ikona“ a 25. září další nazvaná „Mystika východního křesťanství“. 10. října mohou zájemci zavítat do pravoslavné kaple sv. Václav a Ludmily v Jihlavě na komentovanou prohlídku. Všechny výše uvedené akce začínají v 17:00.
Výstava potrvá do 13. října.
Turistickelisty.cz informovala Dana Oberreiterová, Muzeum Vysočiny Jihlava