V loňském roce se naše muzeum podílelo na tradiční výstavě spolku Art Periscope, z. s. v Předklášteří u Tišnova. V letošním roce se na oplátku spolek a betlemáři z Tišnovska představí v Třebíči. K vidění budou betlémy např. ze dřeva, slaného těsta, háčkovaný či keramický betlém a nebude chybět ani několik betlémů mechanických. Betlémy z Tišnovska doplní dřevořezby pana Romana Galeka z Jindřichova Hradce, který hledá inspiraci pro svou práci nejen v gotických řezbách. Dále bude k vidění malý slaměný betlém polského výtvarníka Andrzeje Wrzecionka, který zapůjčilo Muzeum Karlova mostu.
"Třebíčské betlemářství bude prezentováno velkým stavěcím betlémem Antonína Čelouda, jehož 180. výročí narození si v letošním roce připomínáme," řekl Tomáš Hartman, kurátor výstavy.
Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 28. listopadu 2019 v 17 hodin v prostorách konírny třebíčského zámku. Pro dětské návštěvníky je připravena vánoční cesta po výstavě i edukační program pro školy na téma Vánoce, Vánoce přicházejí.
V letošním roce se Muzeum Vysočiny Třebíč (MVT) podílí na čtyřech výstavách betlémů současně. Od 9. listopadu je zpřístupněna výstava s názvem Půjdem spolu do Betléma v Muzeu Velké Meziříčí, která potrvá do 8. ledna 2020. Putovní soubor bude naše muzeum reprezentovat v pražském Muzeu Karlova mostu (1. 12. 2019 – 2. 2. 2020). Betlémy ze sbírky MVT budou dále k vidění v Muzeu Hrotovicka (29. 11. 2019 – 6. 1. 2020) a ve vstupním vestibulu Krajského úřadu Kraje Vysočina (12/2019 – 01/2020).
Turistickelisty.cz informovala Mgr. Eva Novotná, Muzeum Vysočiny Třebíč