Národní galerie zve na novou expozici Staří mistři

Nejvýznamnější díla ze Sbírky starého umění představí od 6/11 zcela nová expozice Staří Mistři. Ojedinělá koncepce propojuje dosud rozdělené fondy českého a tzv. evropského umění v dialogu mezi časem a prostorem. Díla Albrechta Dürera, El Greca, Agnola Bronzina, Petra Paula Rubense, Anthonise van Dycka či Karla Škréty budou k vidění pro děti a mladé do 26 let zdarma.

Matyáš Bernard Braun, Sv. Juda Tadeáš, 1712 / Matyáš Bernard Braun, St Jude Thaddaeus, 1712

Expozice Staří mistři ve Schwarzenberském paláci představuje výběr nejvýznamnějších mistrovských děl ze Sbírky starého umění (Hans von Aachen, Petr Brandl, Matyáš Bernard Braun, Lucas Cranach,  Adriaen de Vries, Albrecht Dürer, El Greco, Francisco José Goya, Hans Holbein, Jan Gossaert zvaný Mabuse, Jusepe de Ribera, Peter Paul Rubens, Bartholomaeus Spranger, Karel Škréta, Simon Vouet,  Michael Leopold Willmann a jiní).

Joseph Wright of Derby, Podobizna Petera Pereze Burdetta a jeho první ženy Hannah, 1765 / Joseph Wright of Derby, Portrait of Peter Perez Burdett and His First Wife Hannah, 1765

Její základní časový rámec tvoří období od 16. do 18. století vycházející z retrospektivního pohledu na předrenesanční tendence v umění gotiky a antická díla jako inspirační podnět pro renesanční a barokní umění. Expozice je pojata jako dialog mezi národními a mezinárodními impulzy, vlivy a změnami v duchu dialektiky forem, stylů a motivů. Z dramaturgického hlediska reflektuje narativní aspekty evropského umění od antiky až po osvícenství, dějinné souvislosti a nadčasovost mistrovských uměleckých děl v inovativní instalaci.

V rámci hlavního přístupu do Schwarzenberského paláce je obnoven původní vstup z Hradčanského náměstí přes nádvoří. Tři sály v přízemí jsou vyhrazeny pro příležitostné sbírkové expozice a dvě místnosti poslouží grafickým kabinetům.

Architektonické pojetí expozice koresponduje s její koncepcí: přízemí je pojato jako prolog expozice, první a druhé patro jako tematické panorama renesančního a barokního umění a půdní prostor je v nových souvislostech věnován sběratelství, tvorbě v malířství i sochařství, „skicáriu“ a kabinetní malbě.


Turistickelisty.cz informovala Národní galerie

(lh,turistickelisty.cz,foto NG)